Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 26.05.2013

Im więcej zabawy, tym lepszy efekt! Ćwicz mowę w chorobie Parkinsona

- Nie tylko dorośli uczą się przez zabawę, dorośli również. Ważne, by ćwiczenia sprawiały radość, nie bójmy się parskać, kląskać, gaworzyć, mruczeć. A więc najpierw rozluźniamy mięśnie twarzy, a następnie wprowadzamy elementy głosowe - radzi Mirosław Oczkoś, specjalista ds. komunikacji.
Im więcej zabawy, tym lepszy efekt Ćwicz mowę w chorobie ParkinsonaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Mirosław Oczkoś i Jerzy Łazewski radzą jak ćwiczyć narządy mowy, których praca jest ograniczona na skutek choroby Parkinsona, wylewu, udaru i in. (Debata medyczna/Jedynka)
Czytaj także

Choroba Parkinsona, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, najczęściej występuje między 55 a 65 rokiem życia, w Polsce cierpi na nią około 100 tysięcy osób. Podczas jej przebiegu pojawia się wiele zaburzeń, także dotyczących mowy.

- Objawem tej choroby jest ogromne napięcie ciała, powinniśmy więc przede wszystkim zadbać o rozluźnienie mięśni. W przypadku narządu mowy bardzo ważną sprawą jest rozluźnienie żuchwy, uruchomienie języka i podniebienia miękkiego - podkreślił Jerzy Łazewski , aktor i współautor - wraz Kazimierzem Gawędą - książki "Rehabilitacja mowy w chorobie Parkinsona".

/

Dzięki temu zbiorowi ćwiczeń chorzy mogą nauczyć się samodzielnego wykonywania ćwiczeń bez pomocy terapeuty. Pomocna okaże się także dla wszystkich, którzy pragną wspierać swoich bliskich cierpiących na chorobę Parkinsona. - Bardzo ważną sprawą są świadome ćwiczenia. Jednym z naszych odkryć był fakt, że tę samą właściwość terapeutyczną co ruch wykonany ma ruch wyobrażony, zamierzony - wyjaśnił w rozmowie z Iwoną Schymallą.

Jakie znaczenie ma trening oddechu? Czy żucie gumy może być pomocne? Co może przyczynić się do poprawy samopoczucia i komfortu życia chorych na Parkinsona? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji , w której goście Iwony Schymalli podawali także przykłady ćwiczeń. I pamiętajmy: ze zdrowiem, jak ze sportem - liczy się systematyczne ćwiczenie!

"Debata medyczna" na antenie Jedynki w każdą niedzielę tuż po godz. 16.00. Zapraszamy!