Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 03.11.2013

Zaćma. Choroba, która nie boli, ale…

Nieleczona wywołuje wiele dodatkowych problemów. - Dwukrotny wzrost upadków, trzykrotny wzrost depresji i dwukrotny wzrost śmiertelności - wyliczył w "Debacie medycznej" radiowej Jedynce prof. Zbigniew Zagórski z Międzynarodowej Akademii Okulistyki.
Zaćma. Choroba, która nie boli, aleGlow Images/East News

Zaćma jest chorobą, która polega na zmętnieniu soczewki. Jest jedną z przyczyn ślepoty. Występuje głównie u osób po 60. roku życia, związana jest ze starzeniem się społeczeństwa.

Zobacz też serwis na moje.polskieradio.pl: Z Jedynką zdrowiej

- Jedyną skuteczną metodą walki z zaćmą było do niedawna usuwanie soczewki. Obecnie wstawiamy soczewkę sztuczną - powiedział w "Debacie medycznej" radiowej Jedynki prof. Jerzy Szaflik, dyrektor Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie.

Niestety w Polsce kolejki do operacji leczenia zaćmy wynoszą nawet po parę lat, podczas gdy w krajach bardziej rozwiniętych nie przekraczają trzech miesięcy. Jak podkreślił prof. Szaflik czas w leczeniu zaćmy działa na niekorzyść pacjenta. - Im pacjent będzie dłużej czekał na operację, tym będzie ona trudniejsza - dodał prof. Szaflik.

Zdaniem prof. Zbigniewa Zagórskiego wpływ na to ma zły sposób rozdzielania pieniędzy przez Narodowy Fundusz Zdrowia. - Nawet jeśli jest ich więcej, to dostęp do leczenia się nie zwiększa - powiedział Zagórski.

Zapraszamy do wysłuchania całej "Debaty medycznej" Jedynki na temat zaćmy. Prowadziła ją Iwona Schymalla.