Logo Polskiego Radia
Trójka
Anna Borys 02.03.2012

System emerytalny dyskryminuje mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien być taki sam, w przeciwnym razie możemy mówić o dyskryminacji.
System emerytalny dyskryminuje mężczyznGlow Images/East News

Firma Mercer, zajmująca się doradztwem emerytalnym, przeprowadziła badania oceniające efektywność różnych systemów emerytalnych.

- Polska znalazła się na 8. miejscu rankingu. Niekwestionowanym liderem jest Holandia. Obok na podium stoją Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania – mówi Andrzej Narkiewicz, z firmy Mercer.

Przy ocenie systemów emerytalnych brane były pod uwagę trzy podstawowe kryteria. Pierwszym jest wystarczalność. Pokazuje ona, czy system zapewnia godziwe pieniądze na emeryturze. Drugim kryterium jest wypłacalność. Brane jest pod uwagę, czy zgromadzone w społeczeństwie oszczędności pozwolą na działanie systemu oraz czy wystarczająca część społeczeństwa płaci składki. Integralność zaś pozwala ocenić, czy system prawny zabezpiecza przyszłość emeryta w należyty sposób.

- Zaletami naszego systemu emerytalnego są Otwarte Fundusze Emerytalne oraz wielofilarowość jego struktury – podkreśla ekspert.

Więcej o zmianach w systemie emerytalnym oraz o zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w różnych krajach europejskich posłuchaj w audycji.

W audycji "Bardzo Ważny Problem Europejski" Wiktor Legowicz rozmawiał również z:

- Pawłem Sołtysem, który zrobił przegląd europejskiej prasy;

- Beatą Płomecką z Brukselii o szczycie Unii Europejskiej;

- oraz z Ernestem Zozuniem o sytuacji w Moskwie.

Audycja "Bardzo Ważny Problem Europejski" na antenie Trójki w każdy czwartek o 18.45. Zapraszamy!