Logo Polskiego Radia
IAR
Artur Jaryczewski 11.05.2012

Wiek emerytalny podniesiony. Trwa blokada Sejmu

Posłowie uchwalili ustawę wydłużającą wiek emerytalny do 67. roku życia. Na Wiejskiej trwa protest związkowców.
Wiek emerytalny podniesiony. Trwa blokada SejmuPAP/Tomasz Gzell

Za uchwaleniem ustawy głosowało 268 posłów Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Ruchu Palikota, przeciwko 185 posłów Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Solidarnej Polski. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Wcześniej odrzucono wszystkie poprawki opozycji, w tym wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości. Przyjęto natomiast jedną poprawkę PO i dwie poprawki PSL.

Marek Lewandowski Rzecznik Prasowy Przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" poinformował media, że związkowcy rozpoczyna blokadę wyjść z Sejmu. "Solidarność nie wypuści posłów do domu!" - czytamy w informacji rozesłanej dziennikarzom.

Wcześniej związkowcy oświadczyli, że są oburzeni tym, iż przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda nie został wpuszczony do Sejmu. Zdaniem związkowców, to prowokacja marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Marszałek wyjaśniła na forum izby, że podjęła taką decyzję w trosce o warunki pracy posłów.

Ustawa, którą przyjęli posłowie zrównuje i wydłuża wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat. Zakłada też możliwość przejścia na wcześniejszą, tak zwaną częściową emeryturę. Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety w wieku 62 lat z co najmniej 35-letnim stażem ubezpieczeniowym, obejmującym okresy składkowe i nieskładkowe, oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowiłaby połowę pełnej kwoty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, aj