Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 01.06.2012

Ekonomiści zadowoleni z decyzji prezydenta ws. reformy emerytalnej

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę podnoszącą wiek emerytalny. Według Jeremiego Mordasewicza z PKPP Lewiatan, to bardzo dobra wiadomość, gdyż wydłużenie wieku emerytalnego jest koniecznością, chociażby ze względu na demografię.
Jeremi MordasewiczJeremi MordasewiczWojciech Kusiński, Polskie Radio

Dodał, że skoro nasze życie się wydłuża, to jednocześnie musimy dłużej pracować.

Jeremi Mordasewicz zwrócił też uwagę, że w nowym systemie emerytalnym wysokość emerytury zależy od tego, ile zgromadzimy kapitału na swoich indywidualnych kontach emerytalnych.
Zgodnie z ustawą wiek emerytalny ma być podnoszony stopniowo od przyszłego roku. Co cztery miesiące wydłużany będzie o jeden miesiąc. Oznacza to, że mężczyźni będą przechodzić na emerytury w wieku 67 lat w roku 2020 a kobiety w roku 2040. Wynika to stąd, że obecny wiek emerytalny kobiet wynosi 60 lat a mężczyzn 65 lat. Projekt przewiduje tez możliwość przejścia na tak zwane emerytury częściowe czyli wcześniejsze. Mężczyźni mogliby przechodzić na takie świadczenia w wieku lat 65 , kobiety zaś po ukończeniu 62 roku życia. Taka wcześniejsza emerytura nie będzie jednak możliwa bez odpowiedniego stażu pracy wynoszącego dla kobiet 35 lat i dla mężczyzn 40 lat. Zgodnie z projektem wysokość emerytury częściowej ma wynosić 50 procent emerytury pełnej. Pobieranie takiego częściowego świadczenia wpłynie na wysokość emerytury, którą będzie można otrzymać po ukończeniu 67 lat. Będzie ona pomniejszona o sumy wypłacane wcześniej w ramach emerytury częściowej.