Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 09.03.2012

Europa odetchnęła z ulgą

Grecja uniknęła niekontrolowanego bankructwa. Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła zgodę prywatnych wierzycieli na redukcję części greckiego długu.
Olli RehnOlli Rehnflickr.com By World Economic Forum

Inwestorzy posiadający ponad 80 procent greckich obligacji zgodzili się wymienić stare papiery na nowe, o niższym oprocentowaniu i z dłuższym terminem spłaty. Pozostali zostaną do tego zmuszeni. To sprawi, że zadłużenie Grecji zostanie zmniejszone o 105 miliardów euro, a ona sama otrzyma międzynarodową pożyczkę.


Komisarz do spraw gospodarczych Olli Rehn napisał w specjalnym oświadczeniu, że wkład sektora prywatnego w ratowanie Grecji pozwoli na skuteczną redukcję długu w przyszłości i zapewni stabilność finansową w strefie euro. Podkreślił, że Europa zmobilizowała ogromne sumy pieniędzy dla władz w Atenach. „Międzynarodowi partnerzy zdecydowali się na bezprecedensowy wysiłek solidarności wobec Grecji, by pomóc jej uzdrowić finanse publiczne, zreformować gospodarkę i administrację publiczną, a tym samym przywrócić wzrost gospodarczy” - napisał Olli Rehn. Unijny komisarz przypomniał też Grecji o jej zobowiązaniach - czyli o konieczności wdrożenia pakietu oszczędnościowego. To wraz z redukcją greckiego długu było warunkiem przyznania drugiego pakietu pomocowego w wysokości 130 miliardów euro. Bez kolejnego zastrzyku finansowego Grecja zbankrutowałaby za kilkanaście dni.


O przyznaniu władzom w Atenach finansowego wsparcia zdecydują ministrowie finansów eurogrupy. Dziś będą oni telefonicznie rozmawiać na ten temat, a w poniedziałek spotkają się w Brukseli, by ostatecznie dać zielone światło.