Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Borys 26.08.2012

Kryzys w strefie euro w agendzie KE i PE

W środę odbędzie się pierwsze po sierpniowej przerwie posiedzenie KE. Omówione będą kwestie gospodarcze, które dominowały w czasie wakacji i związane były z kryzysem w strefie euro.
Kryzys w strefie euro w agendzie KE i PE Glow Images/East News

W kolejnych tygodniach ważnym tematem będzie unijny budżet.

Zdarzenia gospodarcze w sierpniu, które omówią komisarze, są zdominowane przez Hiszpanię i Grecję. Madryt poza przygotowaniami do wsparcia swoich banków zmaga się z rosnącymi kosztami zadłużenia i coraz głośniej mówi się o oddzielnej pomocy dla Hiszpanii, która polegałaby na wykupie jej obligacji przez fundusz ratunkowy strefy euro (EFSF) oraz Europejski Bank Centralny (EBC). Koszty takiej pomocy szacuje się nawet na 300 mld euro.
Drugim głównym bohaterem sierpnia jest premier Grecji Antonis Samaras, który chce uzyskać od pożyczkodawców (strefa euro i MFW) dodatkowe dwa lata na obniżenie deficytu budżetowego. Obecny program reform, które są warunkiem pomocy, zakłada, że Ateny obniżą deficyt z 9,3 proc. PKB w ubiegłym roku do 3 proc. PKB do końca 2014 roku. Samaras argumentuje, że jego kraj potrzebuje teraz szansy na wzrost i "czasu na złapanie oddechu" i chciał do tego przekonać kanclerz Niemiec Angelę Merkel oraz prezydenta Francji Francois Hollande'a, z którymi spotkał się w piątek i sobotę.
Ponadto w czasie posiedzenia KE komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier ma przedstawić pomysły na wspólny nadzór bankowy w UE. Formalną propozycję w tej sprawie KE ma przyjąć 11 września.