Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 27.11.2012

Strefa euro uratowana. Grecja dostanie pożyczkę

Jest zgoda na pożyczkę dla Grecji i redukcję części jej zadłużenia. Władze w Atenach otrzymają prawie 44 miliardów euro, a przekazywanie tej transzy kredytu ma się rozpocząć 13 grudnia.

Decyzję podjęli ministrowie finansów strefy euro wraz z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego po prawie 10-godzinnej naradzie w Brukseli. Teraz te uzgodnienia muszą jeszcze zatwierdzić, tam gdzie jest to wymagane, parlamenty narodowe państw eurolandu.
Grecja, która wypełniła wszystkie zobowiązania, zaczęła wdrażać reformy i realizować program znacznych oszczędności, czekała na pożyczkę od kilku tygodni. Alarmowała, że nie ma już pieniędzy na wypłatę rent i emerytur. Przestrzegała przed destabilizację w strefie euro. - To polityczne porozumienie usuwa niepewność, która wisiała nad Grecją przez zbyt dług czas i hamowała inwestycje, oraz wzrost gospodarczy. To był dla strefy euro test możliwości podejmowania decyzji w ważnych sprawach. Test, którego nie mogliśmy nie zdać - powiedział komisarz do spraw gospodarczych Olli Rehn.
Decyzję o przekazaniu władzom w Atenach kolejnej transzy pożyczki podjęto za trzecim razem. Wcześniejsze dwie narady kończyły się fiaskiem, bo strefa euro nie umiała się porozumieć z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie redukcji części greckiego zadłużenia. - Gdyby to było takie proste, już dawno podjęlibyśmy tę decyzję - skomentował szef eurogrupy Jean-Claude Juncker.
Teraz uzgodniono, że grecki dług zostanie zredukowany o 40 miliardów euro. - Tak, by nie przekroczył 124 procent PKB w 2020 roku - poinformowała szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Cristine Lagarde. Szczegóły różnych sposobów redukcji części greckiego zadłużenia mają być jeszcze dopracowane. Strefa euro zgodziła się między innymi na zmniejszenie oprocentowania pożyczek udzielonych Grecji i odroczenie spłaty przez władze w Atenach kredytów z europejskiego funduszu ratunkowego.

''IAR, to