Logo Polskiego Radia
Trójka
Anna Borys 30.08.2013

Czy interwencja w Syrii może zaszkodzić gospodarce europejskiej?

Coraz głośnie mówi się o tajnym układzie, który Arabia Saudyjska zaproponowała Rosji. Jeśli Moskwa by na niego przystała, Europa może mieć poważny problem.
Syryjczycy przebywający w Jordanii protestują przeciwko syryjskiemu reżimowi, który podejrzewany jest o użycie broni chemicznej przeciw rebeliantom.Syryjczycy przebywający w Jordanii protestują przeciwko syryjskiemu reżimowi, który podejrzewany jest o użycie broni chemicznej przeciw rebeliantom. PAP/EPA/JAMAL NASRALLAH

Ostatnio w prasie pojawiły się pogłoski, że Arabia Saudyjska zaproponowała Rosji kontrolę nad rynkiem gazu i ropy naftowej oraz zabezpieczenie rosyjskich kontraktów w zamian za zgodę na obalenia prezydenta Syrii. - Z przecieków wynika, że Rosja tę propozycję odrzuciła. Ale jeśli by ona została zaakceptowana i jeśli okazało by się, że to prawda, to by oznaczało bardzo poważne kłopoty w Europie – twierdzi Beata Płomecka korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

Belgijska prasa zaś raczej uspakaja. Zdaniem tamtejszych dziennikarzy większym zagrożeniem dla strefy euro jest nadal niestabilna Grecja. Warto jednak pamiętać, że w związku z rosnącym napięciem w Syrii odnotowano spadki na światowych giełdach.

Elżbieta Mączyńska ze Szkoły głównej Handlowej dodaje, że konflikt w Syrii winduje ceny złota. Dodatkowo ruch turystyczny zmienił kierunek. Teraz coraz więcej osób wybiera jako kierunek wakacyjny  Hiszpanię, co pozytywnie wpływa na tamtejszą gospodarkę.

Więcej o Syrii w audycji "Bardzo Ważny Problem Europejski”. W materiale także m.in. o europejskim systemie edukacji oraz przegląd prasy europejskiej opracowany przez Pawła Sołtysa.

abo