Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 22.04.2010

Romantyzm - epoka geniuszy

Romantyzm to epoka w historii sztuki i literatury, trwająca od lat 90. XVIII wieku do lat 40. XIX wieku.

- Jeszcze nigdy w tak krótkim czasie, nie ujawniło się tylu geniuszy - mówi znawca romantyzmu, profesor Andrzej Fabianowski.

Ikony romantyzmu. W literaturze sztandarową powieścią jest dzieło Goethego "Cierpienia młodego Wertera". W Polsce oczywiści Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Zygmunt Krasiński.

Muzyka: Fryderyk Chopin, Ferenc Liszt, Richard Wagner, Richard Strauss, Piotr Czajkowski.

Na obraz romantyzmu miały wpływ dwa wydarzenia - Rewolucja Francuska zamykająca 1000-letni okres feudalizmu w Europie, a w Europie Środkowo-Wschodniej były rozbiory Rzeczpospolitej.

Romantyzm to z jednej strony wzloty ducha, ale z drugiej budowa maszyny parowej i zastosowanie jej w przemyśle. To także rozwój handlu, rozwój proletariatu i narodzimy kultury masowej.


Polski romantyzm, w przeciwieństwie do innych epok pojawił się niemal synchronicznie, jak europejski. Możliwe to było dzięki emigracji na zachód.

Andrzej Fabianowski mówi, że na wykładach Mickiewicza (anty-dandysa) - w Paryżu był wykładowcą literatury słowiańskiej w Collège de France - przyciągały cały świat. W tamtych czasach kultura słowiańska była równie egzotyczna dla zachodu co teraz chińska. - Mickiewicz był tubą słowiańskiej myśli, do tej pory nie posiadającej swojego reprezentanta - mówi.

Prowadziła Anna Lisiecka

(łk)