Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 15.01.2014

Smarzowski: w polskim piciu najgorsza jest agresja

- Ilość alkoholu w moich filmach zaczęła mi przeszkadzać, dlatego postanowiłem zrobić jeden konkretny film tylko i wyłącznie o piciu - mówił w Dwójce reżyser filmu "Pod Mocnym Aniołem".
Arkadiusz Jakubik w filmie W. Smarzowskiego Pod mocnym aniołemArkadiusz Jakubik w filmie W. Smarzowskiego "Pod mocnym aniołem" materiały dystrybutora
Posłuchaj
  • Robert Więckiewicz, Wojciech Smarzowski, Marian Dziędziel i Kinga Preis o filmie "Pod Mocnym Aniołem" (Wybieram Dwójkę)
Czytaj także

Nowy obraz Wojciecha Smarzowskiego to jedna z najbardziej oczekiwanych filmowych premier tego roku. Dzieło oparte na prozie Jerzego Pilcha opowiada historię Jerzego, pisarza i alkoholika, który próbuje wyjść z nałogu. Odtwarzający główną rolę Robert Więckiewicz zdradzał, że budując swoją postać, korzystał z życiowych doświadczeń.

- Wielokrotnie byłem świadkiem sytuacji, gdy ktoś leżał pijany w bramie.Takie sytuacje zapisują mi się w głowie jak na twardym dysku. Jak przychodzi moment, kiedy muszę coś skonstruować, to klikam tam i coś mi się otwiera. Nie spędzam godzin i tygodni na czytaniu literatury poświęconej problemowi. To idzie od emocji - wyjaśniał.

Przyjdź na spotkanie z Robertem Więckiewiczem w audycji "W tyglu kultury" - w poniedziałek 20 stycznia o godz. 18.00>>>

Więckiewicz przestrzegał, aby filmu "Pod Mocnym Aniołem" nie odbierać w kategoriach reportażu czy filmu instruktażowego, który będzie pokazywany osobom z problemami alkoholowymi. W podobnym tonie wypowiadał się reżyser dzieła Wojciech Smarzowski. - Alkohol jest tu jedynie tłem. Dla mnie ten film jest o nielinearności czasu, o samotności i lękach.

Mimo to twórca zdaje sobie sprawę, że głównymi odbiorcami "Pod Mocnym Aniołem" będą osoby, które bezpośrednio zetknęły się z problemem alkoholowym, niekoniecznie poprzez picie. - W Polsce jest 900 tysięcy alkoholików. Leczy się co szósty, ale są też ludzie, którzy z tymi alkoholikami mieszkają i też nadają się na terapię.

Reżyser zaznaczał, że film porusza problem uniwersalny, przy czym pokazuje on specyfikę polskiego picia. - Polacy piją do spodu, ale najgorsza jest ta rodząca się po alkoholu agresja, agresja po alkoholu.

Film będzie można oglądać w kinach od piątku 17 stycznia.
bch