Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 01.10.2014

"Rosja to ciągle nie jest Korea Północna"

- Propaganda putinowska na dłuższą metę powoduje w Rosjanach niechęć i apatię, a nie gotowość do rzucenia się w ogień za przywódcą - mówił w Dwójce Bartosz Cichocki, analityk redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
Rządowa gazeta jest zaskoczona polskimi zapowiedziami wzmocnienia siły obronnej na naszej wschodniej granicyRządowa gazeta jest zaskoczona polskimi zapowiedziami wzmocnienia siły obronnej na naszej wschodniej granicy Wikipedia/Dmitry Azovtsev
Posłuchaj
  • Czy Rosja dąży do odgrodzenia się od Zachodu? Rozmowa z Bartoszem Cichockim, analitykiem redakcji międzynarodowej Polskiego Radia (Puls świata/Dwójka)
Czytaj także

Władimir Putin chce, żeby dane obywateli rosyjskich zniknęły z serwerów, które są poza terytorium Rosji, to, jego zdaniem, zagraża bezpieczeństwu kraju. W efekcie Rosjanie mogą stracić dostęp do światowych mediów społecznościowych. Czy to kolejny krok władzy na drodze do odizolowania Rosji od Zachodu?

- Państwo Rosyjskie idzie dwutorowo: z jednej strony do mistrzostwa opanowało sztukę manipulowania współczesnymi technologiami, z drugiej dąży do zacieśnianie kontroli i ograniczenia dostępu do informacji z Zachodu - zauważa w "Pulsie świata" Bartosz Cichocki.

Sondaże pokazują, że społeczeństwo w dużym stopniu ufa informacjom podawanym przez media podległe ośrodkowi władzy, czego dowodem jest fakt, że 68% Rosjan wierzy w rządy faszystów w Kijowie i w Warszawie. - Propaganda jest dla Rosjan wygodna, bo oferuje jasną odpowiedź na wszystkie problemy człowieka. W świecie demokratycznym jesteśmy w stanie zatrzymać próbę wprowadzenia cenzury i manipulowania informacjami, w Rosji mechanizmów kontroli brakuje - tłumaczy gość Grzegorza Ślubowskiego.

Czy Rosja zaciąga nową żelazną kurtynę? Więcej na ten temat w nagraniu audycji "Puls świata".

bch