Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Czyżewski 23.11.2014

Polacy chcą wojny z Rosją? Debata po słuchowisku "Diabelski młyn"

Sztukę Artura Pałygi kończy piosenka ze słowami "tęsknimy za wojną". Czy w obliczu sytuacji na wschodniej Ukrainie jesteśmy skazani wyłącznie na skrajne emocje?
W dyskusji wokół słuchowiska Diabelski młyn przeważał temat dramatycznej sytuacji na wschodzie Ukrainy. Czy, jak sugerował Jerzy Czech, ma tam miejsce rebeliowojna?W dyskusji wokół słuchowiska "Diabelski młyn" przeważał temat dramatycznej sytuacji na wschodzie Ukrainy. Czy, jak sugerował Jerzy Czech, ma tam miejsce "rebeliowojna"? PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

"Diabelski młyn" opowiada o hipotetycznej agresji Rosji na Polskę i jest artystyczną próbą szukania odpowiedzi na pytania, które zadajemy sobie od kilku miesięcy. Co się tak naprawdę dzieje na wschodzie Europy? Jak nazwać sytuację między Rosją a Ukrainą? Co z tego, co dociera do nas w przekazie medialnym, jest prawdą?

– To słuchowisko chyba dobrze oddaje wojenny nastrój nakręcany w Polsce od wielu miesięcy w sytuacji, gdy media tak mało mówią, co rzeczywiście dzieje się na wschodzie Ukrainy – powiedział politolog prof. Włodzimierz Marciniak. Inni eksperci byli skłonni twierdzić raczej, że mówi się wręcz za dużo, a przede wszystkim w sposób nieuporządkowany.

Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Olaf Osica zwrócił uwagę, że chaos informacyjny pogłębiają media społecznościowe. – Wiemy, jak łatwo nimi manipulować, ale dają nam one fałszywe poczucie źródła z pierwszej ręki. Media tradycyjne nie potrafią tego selekcjonować. Poza tym obie strony, zarówno rosyjska, jak i ukraińska, choć z różnych powodów, manipulują informacją – wyliczał.

Jerzy Czech, poeta i tłumacz, odwołał się natomiast do koncepcji wysuniętej przez rosyjskiego pułkownika teoretyka wojskowości Jewgienija Messnera. Opisał on "rebeliowojnę", nowy rodzaj walki, który polega na wywołaniu, a następnie wspieraniu buntu czy powstania na jakimś terenie. Oficjalnie wówczas nie wypowiada się wojny, toczy się ją jednak w mediach. Co ciekawe, teorię tę wysnuł na podstawie trwającej wojny w Wietnamie.

Słuchowisko
Słuchowisko "Diabelski młyn" Artura Pałygi w warszawskim Teatrze Powszechnym. Na zdjęciu: Michał Napiątek, Jacek Beler, Olga Sawicka, Andrzej Mastalerz i Marta Ścisłowicz; fot. Grzegorz Śledź

 

***

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Goście: prof. Włodzimierz Marciniak (politolog), Jerzy Czech (poeta, tłumacz), Olaf Osica (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 23.11.2014

Godzina emisji: 18.50

Materiał został wyemitowany w audycji "Wieczór ze słuchowiskiem".

mc/jp