Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Mendyk 19.02.2015

Obrońca opozycji, którego "ocalił" Dzierżyński

- 9 lat spędził w stalinowskim więzieniu, 100 dni w celi śmierci. Rola obrońcy w procesach politycznych była jego votum dziękczynnym - mówił o Władysławie Sile-Nowickim historyk IPN.
Władysław Siła-Nowicki. W wolnej Polsce był m.in. współtwórcą Chrześcijańsko-Demokratycznego Stronnictwa Pracy oraz sędzią Trybunału StanuWładysław Siła-Nowicki. W wolnej Polsce był m.in. współtwórcą Chrześcijańsko-Demokratycznego Stronnictwa Pracy oraz sędzią Trybunału StanuPAP/Adam Urbanek
Posłuchaj
  • Obrońca opozycji, którego "ocałił" Dzierżyński. O niezwykłej biografii Władysława Siły-Nowickiego opowiadał Artur Kubaj ze szczecińskiego IPN (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Czytaj także

W 1948 roku żołnierz AK oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" skazany został na karę śmierci. - Życie uratowała Sile-Nowickiemu interwencja ciotki ambasadora ZSRR w Warszawie, która podparła się korespondencją ze swoim bratem, Feliksem Dzierżyńskim - opowiadał Artur Kubaj ze szczecińskiego IPN.

W kolejnych dekadach mecenas był obrońcą w procesach politycznych, a w wolnej Polsce - m.in. sędzią Trybunału Stanu. Mimo to Władysław Siła-Nowicki nigdy nie wstąpił do KOR, za to w 1986 roku przyjął zaproszenie gen. Jaruzelskiego do Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa. O złożoności postawy bohatera rozmawialiśmy w cyklu "Patroni naszych ulic".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie:
Bartosz Panek
Goście: Artur Kubaj (historyk IPN)
Data emisji: 19.02.2015
Godzina emisji: 18.00

mm/jp