Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Mendyk 22.04.2013

Herta Müller - noblistka od mrocznych spraw

- Kiedy fotoreporterka robiła jej zdjęcia, Herta rozpłakała się. Wyjaśniła, że widok fleszy aparatu przywodzi jej na pamięć przesłuchania - opowiadała w Dwójce Angelika Kuźniak, autorka książki-reportażu o życiu Herty Müller.
Herta Muller w Berlinie w roku 2012Herta Muller w Berlinie w roku 2012Soeren Stache/PAP/DPA
Posłuchaj
  • O twórczości noblistki Herty Mueller rozmawiają Angelika Kuźniak, prof. Leszek Szaruga i Witold Malesa (Dwójka/Tygiel literacki)
Czytaj także

Angelika Kuźniak, gość "Tygla literackiego" w Dwójce, opowiadała, że wywiad z Hertą Müller - mimo tragicznych wspomnień pisarki i jej niecodziennego zachowania na widok aparatu - przebiegał częściej wśród wybuchów śmiechu niż powagi. - Ludzie wyobrażają ją sobie jako poważną, bo myślą o jej książkach. W rzeczywistości ma duże poczucie humoru - mówiła badaczka, podkreślając, że właśnie humoru używało w walce z komunizmem społeczeństwo rumuńskie. Jak dodała, nad książką o noblistce cały czas pracuje i ma nadzieję skończyć ją na początku przyszłego roku. Wspomniała też, że niemiecka telewizja publiczna przygotowuje film o Hercie Müller.

Prof. Leszek Szaruga, autor polskiego przekładu książki Herty Müller "Kolaże", zwrócił natomiast uwagę na fenomen, jakim było szybkie zaistnienie utworów noblistki w Polsce. - Zanim otrzymała nagrodę, wyszło w naszym kraju przynajmniej sześć jej książek - powiedział.

Herta Müller to jedna z najwybitniejszych współczesnych pisarek niemieckich. Urodziła się w niemieckiej wsi w rumuńskim Banacie. Dzieciństwo i młodość spędziła więc w kraju komunistycznej dyktatury. Tam rozpoczęła się jej kariera literacka, którą szybko przerwał zakaz publikacji jej książek. Prześladowana przez władze, wyemigrowała do Niemiec, gdzie rozpoczęła ożywioną działalność literacką. Pisze powieści, opowiadania, eseje. Najczęściej wraca w nich do swego życia w Rumunii, przeżycia osobiste traktując jako punkt wyjścia do opowieści o sprawach uniwersalnych. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym Nagrody Nobla.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów audycji, którą przygotował i prowadził Witold Malesa. Obok Angeliki Kuźniak w audycji wziął udział również autor polskiego przekładu "Kolaży", prof. Leszek Szaruga. Usłyszymy także wypowiedź dr Katarzyny Leszczyńskiej i (przeprowadzoną w roku 2009, po ogłoszeniu werdyktu przez komisję Noblowskę) rozmowę z tłumaczem literatury niemieckiej, Jackiem Burasem.