Logo Polskiego Radia
Dwójka
Katarzyna Wasilewska 02.07.2013

(Nie)winne figurki Żydów w Krakowie

- Figurka Żyda z monetą znaczy co innego dla turysty, a co innego dla Żyda - mówiła w magazynie "Źródła" Erika Leirer autorka wystawy "Pamiątka, zabawka, talizman" odbywającej się w Domu Esterki w Krakowie.
figurka Żyda z groszemfigurka Żyda z groszemPAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
  • Rozmowa z Eriką Leirer, autorką wystawy figurek Żydów w muzeum etnograficznym w Krakowie (Źródła/Dwójka)
Czytaj także

Tradycja rzeźbienia postaci Żydów jest w polskiej sztuce głęboko zakorzeniona. Ich figurki zamieszczano m.in. w bożonarodzeniowych szopkach. Po II wojnie światowej, kiedy w Polsce Żydów już prawie nie było, wróciły jako znak pamięci po ich obecności.

- Polacy kupują figurki Żydów z monetą, bo wierzą, że one przyniosą im szczęście - tłumaczyła Erika Leirer, autorka krakowskiej ekspozycji. - Przez Żydów te rzeźbki są jednak odbierane ambiwalentnie, jako niebezpieczne stereotypowe oskarżenie, że bogaci Żydzi rządzą światem - dodawała.
Maleńka, drewniana figurka wyzwala potrzebę interpretacji. Z wystawą związany jest projekt badawczy na temat ich odbioru. W projekcie uczestniczą studenci z Polski i USA. Zwiedzający wystawę są zachęcani do dzielenia się komentarzami, wrażeniami oraz nadsyłania fotografii własnych figurek, które muzeum dokumentuje.

Wystawa w Domu Esterki, oddziale Muzeum Etnograficznego w Krakowie, obejmuje zbiory własne, innych muzeów oraz kilku kolekcji prywatnych, także z zagranicy. Żydowski rzezak, skryba czy drewniany partyzant, których można tam zobaczyć pochodzą z kolekcji z Teksasu. Wystawę można oglądać do 14 lipca.

kw

tagi: SZTUKA