Logo Polskiego Radia
Dwójka
Aneta Hołówek 30.07.2014

Powstanie Warszawskie: z pieśnią na ustach, świadomi ceny szli w bój

"Warszawianka”, "Hej, chłopcy, bagnet na broń”, "Warszawskie dzieci” i wiele innych pieśni zagrzewało do boju warszawskich powstańców w sierpniu 1944 roku.
Powstanie Warszawskie: z pieśnią na ustach, świadomi ceny szli w bój fot. German Federal Archive/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Powstanie Warszawskie: z pieśnią na ustach szli w bój (Poranek Dwójki)
Czytaj także

Zapraszamy do serwisu specjalnego Powstanie Warszawskie>>>

"Warszawianka” to pieśń jeszcze z powstania listopadowego, która po raz pierwszy zabrzmiała 5 kwietnia 1831 roku. Autorem słów był Francuz Casimir Delavigne, a wspaniałą muzykę stworzył Karol Kurpiński. - W 1944 roku "Warszawianka” była sygnałem radiostacji "Błyskawica” - wyjaśnił Marek Dyżewski, publicysta muzyczny.
Gość Dwójki powiedział również, że podczas Powstania Warszawskiego często wybrzmiewała pieśń "Hej, chłopcy, bagnet na broń” z tekstem oraz muzyką autorstwa  Krystyny Krahelskiej. - Ona powstała półtora roku przed Powstaniem - mówił gość Dwójki.
Pełen symboliki i ważkiego przesłania był tekst "Warszawskich dzieci”, sztandarowego utworu powstańczego. - To pieśń, która bardzo wiele mówi o świadomości chłopców i dziewcząt idących do Powstania - podkreślił Marek Dyżewski. „Warszawskie dzieci” zostały skomponowane przez Andrzeja Panufnika do słów Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego, a stało się to dokładnie 4 lipca 1944 roku. - Jej autor, pisząc słowa "Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój, za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew! Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój. Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew!”, nie miał złudzeń co do ceny jaką trzeba będzie zapłacić… - podsumował nasz gość.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  Z Markiem Dyżewskim dyskutował Marcin Majchrowski.

(ah/mm)