Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 25.02.2013

Bauer i Masecki na początek Konkursu Lutosławskiego. Obejrzyj koncert!

Przedstawiamy nagranie koncertu inauguracyjnego IX Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego.
Marcin Masecki i Andrzej BauerMarcin Masecki i Andrzej Bauermateriały promocyjne
Posłuchaj
  • Andrzej Bauer o utworze "Plexus" i Marcinie Maseckim
  • Marcin Masecki o utworze "Wolność"
  • Kazimierz Michalik o Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego
Czytaj także



Prawykonaniami swoich utworów Marcin Masecki i Andrzej Bauer uświetnili początek IX Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. W takcie koncertu na Zamku Królewskim w Warszawie obok znanych dzieł mistrza zabrzmiały utwory "Plexus" i "Wolność".

- "Plexus" oznacza splot, a ponieważ w mojej kompozycji instrumenty często grają właśnie takim warkoczem, to sięgnąłem po to słowo - opowiadał w Dwójce Andrzej Bauer. Kompozyotr dodawał, że utwór jest skierowany na brzmienie, ale nie rezygnuje w nim z elementów tradycyjnej narracji muzycznej.

Premierowa kompozycja Marcina Maseckiego, podobnie jak dzieło Bauera, została napisana na dziewięć wiolonczel i pianino. - Gram w niej na malutkim, sześciooktowowym instrumencie, który jest nie do końca nastrojony i brzmi trochę jak ze szkolnej sali - mówił kompozytor "Wolności". Masecki tłumaczył, że jego tytuł odnosi się do zabaw z czasem. - Chciałbym w tym utworze zaproponować, zwolnienie sobie zegarków - dodawał tajemniczo.

W trakcie koncertu, który odbył się 20 lutego, zabrzmiały także Preludia i Fuga na 13 instrumentów smyczkowych, które wyszły spod ręki samego Lutosławskiego. Solistom towarzyszyły Warszawska Grupa Cellonet oraz Orkiestra Kameralna Kursów Mistrzowskich Festiwalu Łańcuch.

****

Tegoroczna edycja Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego dla młodych muzyków odbędzie się w dniach 21-28 lutego 2013 roku w Warszawie. Do Konkursu przyjęto 42 uczestników z 21 krajów świata. W Jury zasiadają: Tsuyoshi Tsutsumi (przewodniczący), Jesús Castro-Balbi (USA), Philippe Muller (Francja), Jens Peter Maintz (Niemcy), Daniel Veis (Czechy), Roman Jabłoński (Hiszpania/Polska), Kazimierz Kord, Bartosz Koziak, Kazimierz Michalik.

Patronatem wydarzenia jest Dwójka.

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego odbywa się co dwa lata, pierwsza edycja miała miejsce w 1997 roku. Rywalizacja należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Od innych konkursów wiolonczelowych Europy różni się ograniczeniem wieku solisty do 24 lat. Jest więc adresowany do muzyków stojących u progu kariery. Patronem konkursu obrano Witolda Lutosławskiego, autora niezwykłego, ekspresyjnego koncertu wiolonczelowego .