Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 11.11.2009

Przyjaciele Polski

W 1918 roku nikt poza Polakami nie chciał powstania niepodległej Polski. Zaledwie nieliczni przejawiali sympatię do naszego państwa.
Posłuchaj
  • 2_Polska niepotrzebna 11_11_09
  • 1_Przyjaciele Polski 11_11_09
Czytaj także

Na początku 1914 roku Michał Sokolnicki na podstawie lektury gazet europejskich stwierdził z przerażeniem, że "nikt na świecie Polski nie chce". Rządy państw zachodnich traktowały Polskę jako wewnętrzną sprawę Rosji, Niemiec lub Austrii. W przeciwieństwie do rządów społeczeństwa wielu państw deklarowały niekłamaną sympatię dla Polski i Polaków, a politycy podejmowali nawet konkretne działania.

Przykładów takich można znaleźć wiele: w audycji zostały zaprezentowane dwa mało znane, ale dotyczące ważnych postaci ówczesnego życia politycznego:
1. W grudniu 1915 włoski parlamentarzysta Luigi Montresor złożył rezolucję w sprawie odrodzenia Polski jako państwa niepodległego. Pod rezolucją podpisało się 70 posłów i senatorów. Kim był Montresor i dlaczego się wówczas upomniał o Polskę, czy coś łączyło go z narodem polskim?
2. Anton Liposzczak: Chorwat, generał austriacki, w czasie pierwszej wojny światowej, między innymi dowódca armii węgierskich honwedów, walczył na frontach rosyjskim i rumuńskim. W lutym 1918 roku przybył do Lublina, aby objąć stanowisko gubernatora okupacji austriackiej w Królestwie Polskim. Opuszczając Polskę na początku listopada 1918 roku gen. Liposzczak stwierdził: Opuszczając kraj, który w czasie mojego urzędowania szczerze pokochałem, proszę o przyjęcie najlepszych życzeń szczęśliwej i jasnej przyszłości dla Państwa i Narodu Polskiego oraz zachowanie mnie w pamięci jako szczerego przyjaciela Polski.

Zarówno L. Montresor jak i A. Liposzczak byli szczerymi przyjaciółmi Polski, zatem warto było z okazji 11 listopada pokazać tych mało znanych orędowników Niepodległej Polski.
Wśród gości audycji: dr Mieczysław Żochowski - historyk, Andrzej Sowa oraz eksperci z ambasad: Włoch i Chorwacji.

W drugiej części audycji rozważania historyków: Czy Polska była potrzebna Europie?