Logo Polskiego Radia
Jedynka
Bartek Goławski 08.07.2010

Spotkania z Mistrzami - prof. Józef Kaźmierczak

Najprostsze organizmy żyły na ziemi już przed miliardami lat. Jednak złożone, wielokomórkowe, to jest historia, którą liczono jeszcze kilka dni temu na kilkaset milionów lat wstecz, a zdaniem prof. Józefa Kaźmierczaka z Polskiej Akademii nauk nawet 1 miliard 600 milionów lat.

Niedawno w Gabonie naukowcy odkryli ślady takich organizmów wielokomórkowych sprzed ponad 2 miliardów 100 lat. I jest to podobno rewolucyjne odkrycie, które jak napisano w notatce prasowej, zmienia w sposób radykalny działanie tego rewolucyjnego zegara.

Zdaniem prof. Józefa Kaźmierczaka z Polskiej Akademii Nauk, jest to rzeczywiście rewolucyjne odkrycie. - Ale powiedziałbym też, że jak zawsze w nauce, należy zachować ostrożność - mówi prof. Kaźmierczak. Ostrożność zdaniem profesora polega na tym, że są to rzeczywiście ślady przypominające jakieś struktury wielokomórkowe. Są one jednak zdaniem Kaźmierczaka na tyle zminimalizowane, ze naprawdę trudno powiedzieć, czy było to coś w rodzaju tkankowca, czy nie.

W audycji z cyklu Spotkania z Mistrzami profesor Józef Kaźmierczak z Polskiej Akademii Nauk, światowej sławy poszukiwacz najstarszych śladów życia na Ziemi, współpracownik NASA i uczestnik wielu międzynarodowych ekspedycji w różne zakątki świata.

O tym i innych odkryciach naukowych, z prof. Kaźmierczakiem rozmawiała Dorota Truszczak

(pm)