Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 10.03.2010

Oskarżyciel posiłkowy - SD

Uzyskanie statusu oskarżyciela posiłkowego może przynieść same korzyści. Osoba występująca w tej roli może o wiele więcej niż pokrzywdzony...

Już drugi tydzień podpowiadamy Państwu, jak skutecznie egzekwować swoje prawa, jeśli ktoś nas np. napadnie, okradnie albo spowoduje wypadek, w którym będziemy poszkodowani. Dzisiaj mówimy o tym, jak rolę pokrzywdzonego zamienić w rolę oskarżyciela posiłkowego. Karolina Wichowska:

Wojciech Juszkiewicz z Sądu Rejonowego w Słupsku: - Może zadawać pytania oskarżonemu, może odwoływać się od poszczególnych postanowień wydawanych w toku postępowania sądowego, jak też może składać apelację od wyroku, który zapadł w danej sprawie.

Pokrzywdzonemu, który nie wystąpi o status oskarżyciela posiłkowego, o wiele trudniej czuwać nad biegiem sprawy. Trudniej też takiej osobie pomóc.

Janusz Popiel ze Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych i Kolizjach Alter ego: - Pokrzywdzony, poza tym, że zostaje przesłuchany w charakterze pokrzywdzonego, to nie ma często wglądu do akt sprawy. To jest bardzo ważne, żeby ofiary miały możliwość czuwania nad tym, co się dzieje w dokumentacji.

Sposób, w jaki pokrzywdzony zostaje oskarżycielem posiłkowym, jest bardzo prosty.

Tomasz Kozłowski – sędzia: - Wystarczy złożyć oświadczenie w dowolnej formie, np. na piśmie wobec sądu, który prowadzi sprawę, lub ustnie na rozprawie. Ważne jest, aby takie oświadczenie pokrzywdzony złożył przed rozpoczęciem przewodu sądowego. Przewód sądowy zaczyna się od odczytania aktu oskarżenia.

To, że mamy ostatni moment na decyzję o wejściu w rolę oskarżyciela posiłkowego zazwyczaj sygnalizuje nam sędzia.

Tomasz Kozłowski: - Na pierwszej rozprawie głównej zazwyczaj dochodzi do otwarcia przewodu sądowego, po czym następuje odczytanie aktu oskarżenia. Wcześniej załatwiane są sprawy formalne, jak sprawdzenie obecności i kwestia tego, czy pokrzywdzony chce występować w sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Zazwyczaj sędzia wprost pyta pokrzywdzonego, czy będzie występował w tym charakterze.

O tym, że możemy zostać oskarżycielem posiłkowym, powinien nas wcześniej poinformować prokurator.

Tomasz Kozłowski: - Prokurator zawiadamia pokrzywdzonego o przesłaniu aktu oskarżenia do sądu i jednocześnie poucza go o możliwości wstąpienia do sprawy jako oskarżyciela posiłkowego. Uzyskanie statusu oskarżyciela posiłkowego nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Do sprawy wrócimy w dzisiejszym "Popołudniu z Jedynką".
Więcej na temat kampanii "Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc", a także miejsc w których można uzyskać pomoc - znajdą Państwo na stronie internetowej:
www.pokrzywdzeni.gov.pl