Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 29.09.2010

Pozwy zbiorowe – SD 29.09.10.

Co trzeba zrobić, aby do sądu mógł trafić pozew grupowy
Pozwy zbiorowePozwy zbiorowefot. East News
Posłuchaj
  • SD – Co trzeba zrobić, aby do sądu mógł trafić pozew grupowy
  • PzJ 1 – Jak napisać taki pozew i jakie dokumenty dołączyć
  • PzJ 2 – Grupa, przynajmniej 10 osób, musi mieć swojego reprezentanta
Czytaj także

Jest to nowe narzędzie dla konsumentów i przedsiębiorców w dochodzeniu swoich roszczeń. Postępowanie różni się od tego prowadzonego w trybie indywidualnym. Agnieszka Jas sprawdziła, co trzeba zrobić, aby do sądu mógł trafić pozew grupowy.

Krok pierwszy to zebranie przynajmniej 10 osób, które są poszkodowane w tym samym lub takim samym zdarzeniu. Pozew zbiorowy złożyli mieszkańcy Tarnobrzega, gminy Gorzyce i Sandomierza. Domagają się od skarbu państwa wysokich odszkodowań za utracony podczas powodzi dobytek.

Zbigniew Rusak – inicjator pozwu: - Swoje roszczenia opieramy na tym, że przez ostatnie lata były przeprowadzone kontrole NIK-u, a NIK jest organem konstytucyjnym i on wykazał, że były duże niedociągnięcia i brak wykonania dyrektyw unijnych, zostały przerwane wały i my na tym ucierpieliśmy.

Krok drugi to wybór reprezentanta grupy.

Iwo Gabrysiak – adwokat: - Z perspektywy ustawy to on jest stroną tego postępowania, działa we własnym imieniu, ale na rzecz wszystkich osób. Ten reprezentant przyjmuje na siebie duży pakiet obowiązków. Istotny jest element organizacyjny, chociażby zebrania od wszystkich osób oświadczeń o przystąpieniu do grupy, zebrania dokumentów.

Krok trzeci to wybór i ustanowienie pełnomocnika, którym jest radca prawny lub adwokat.

Hieronim Ostrowski z Ministerstwa Sprawiedliwości: - Jest przymus adwokacki, żeby sprawę prowadził profesjonalny pełnomocnik ze względu na stopień skomplikowania spraw.

Krok czwarty to opłaty.

Aleksandra Franczak z UOKiK: - Jest to niższa opłata niż w normalnym procesie cywilnym, jest to 2% wysokości przedmiotu sporu lub zaskarżenia, ona rozkłada się na wszystkich członków grupy proporcjonalnie. Koszty postępowania będą również związane z opłaceniem adwokata lub radcy prawnego. Ustawa określa, że wynagrodzenie to nie może przekroczyć 20% odszkodowania, które zostało nam przez sąd zasądzone.

Krok piąty to przygotowanie pozwu.

Anisa Gnacikowska – adwokat: - Musi być wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym, wskazane muszą być okoliczności, które kwalifikują daną sprawę do rozpoznania w postępowaniu grupowym i też o określenie roszczeń każdego z członków grupy co do wysokości roszczeń i oświadczenie powoda o tym, że działa w charakterze reprezentanta grupy. Do pozwu także należy dołączyć oświadczenia członków grupy o przystąpieniu do grupy i wyrażeniu zgody co do osoby reprezentanta grupy oraz umowę reprezentanta grupy z pełnomocnikiem, określającą sposób wynagrodzenia pełnomocnika.

Krok szósty to decyzja sądu. Sąd rozstrzyga czy dochodzenie roszczeń jest możliwe w postępowaniu grupowym.