Logo Polskiego Radia
Jedynka
Luiza Łuniewska 28.04.2011

Wciąż gra dla swojej mamy

Nawet w najbardziej nieludzkim człowieku aktor potrafi pokazać człowieczeństwo - mówi Krzysztof Gosztyła, mistrz radiowego teatru.
Krzysztof GosztyłaKrzysztof Gosztyłafot.PR

Na ekranie Krzysztof Gosztyła zadebiutował jako kilkunastoletni chłopiec w słynnym niegdyś filmie dla młodzieży "Do przerwy zero:jeden". W drugiej połowie lat 70-tych studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie wiolonczeli, ale po dwóch latach zdał na Wydział Aktorski PWST, również w Warszawie, którą ukończył w 1982r. W latach 1982-1988 związany był z teatrami warszawskimi: Dramatycznym, Polskim, Teatrem Prezentacje. W tym czasie grał m.in. w filmach: "Dolina Issy", "Tragarz Puchu" , "Jezioro Bodeńskie", "Komediantka". Jego ważniejsze role teatralne, to: " Pieszo" Mrożka , "Mord w  katedrze" Eliota, "Ksiądz Marek" i "Kordian"  Słowackiego.

- Jak w obrazie skupia sie to, co najlepsze w malarzu, tak samo w rolę aktor wkłada to co w nim najlepsze - mówi Krzysztof Gosztyła w "Rozmowie z mistrzem".

Po pięcioletnim, prywatnym pobycie w Stanach Zjednoczonych powrócił do Polski i od 1993 związany był z teatrami stołecznymi: Na Woli, Dramatycznym, Muzycznym "Roma". Od momentu powtórnego otwarcia sceny, tj. od 1998 jest aktorem stołecznego Teatru Narodowego. W "Ogniem i mieczem"  Jerzego Hoffmana kreował rolę Kanclerza Ossolińskiego. Aktorowi nieobce są również doświadczenia muzyczne: wziął udział w wykonaniu Pasji wg św. Łukasza Pendereckiego, Mszy Polskiej Tabęckiego oraz oratorium Męczeństwo św. Sebastiana Debussy'ego.

W Teatrze Polskiego Radia kreował pierwszoplanowe role w adaptacjach prozy, dramatu i w słuchowiskach oryginalnych, m.in. w "Czarodziejskiej górze" T. Manna, "Komu bije dzwon" Hemingwaya, "Lordzie Jimie" Conrada, "Fantazym" Słowackiego, w słuchowisku Mularczyka "Oszołom", "Kartotece" Różewicza, "Obłędzie" Krzysztonia, "Lalce" Prusa. Na antenie radiowej  czytał również powieści:"Czerwone i czarne" Stendahla, "Lampart" Lampeduzy, "Portret artysty z czasów młodości" Joyce'a. W setną rocznicę premiery Wesela  Wyspiańskiego kreował rolę Gospodarza w przygotowanym z tej okazji przez Teatr Polskiego Radia wystawieniu dramatu w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego.

Krzysztof Gosztyła jest laureatem nagrody Wielki Splendor za artystyczną działalność radiową.

Rozmawiała Anna Retmaniak.

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Krzysztof Gosztyła" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.