Logo Polskiego Radia
Dwójka
Piotr Grabka 20.02.2024

"Polskie ślady w muzycznych zbiorach Lwowa". Z lwowskich archiwów przed polską publiczność

- Naszej inicjatywie przyświecał cel odświeżenia pamięci o tych utworach, uruchomienia muzyki, która była dotąd zamknięta w nutach. Teraz będzie mogła ona po raz pierwszy zyskać swój muzyczny wymiar - mówiła w Dwójce o koncercie "Polskie ślady w muzycznych zbiorach Lwowa" prof. Eugenia Rozlach z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Posłuchaj
  • Prof. Eugenia Rozlach o koncercie "Polskie ślady w muzycznych zbiorach Lwowa" (Poranek Dwójki)
Czytaj także
  • Koncert "Polskie ślady w muzycznych zbiorach Lwowa" organizuje Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina.
  • Wydarzenie odbędzie się 21 lutego br. w ramach cyklu "Środa na Okólniku".
  • - Bardzo serdecznie zapraszam na ten koncert. Jest on ze wszech miar bardzo ciekawy i nietypowy - mówiła w "Poranku Dwójki" prof. Eugenia Rozlach, sprawująca opiekę artystyczną nad wydarzeniem.

W tym tygodniu, w związku z drugą rocznicą pełnoskalowej rosyjskiej agresji i 10. rocznicą zajęcia Krymu przez państwo Putina, na wiele sposobów podkreślamy naszą solidarność z walczącą Ukrainą.

Muzyczny fragment wspólnej historii Polski i Ukrainy

Wpisuje się w to również organizowany przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina koncert "Polskie ślady w muzycznych zbiorach Lwowa".

- Do zbiorów bibliotek lwowskich, bo byliśmy w kilku miejscach, dotarliśmy dzięki inicjatywie i pomysłowi śp. pani prorektor naszej uczelni - prof. Jagny Dankowskiej, która była wielką znawczynią Lwowa, całej historii dotyczącej kultury polskiej związanej z tamtym miejscem. Niestety nie doczekała tego, żeby nam to pokazać, ale jej serdeczna przyjaciółka, prof. Lubak-Janowska z Akademii Lwowskiej, zrobiła to w jej imieniu - tłumaczyła prof. Eugenia Rozlach.

Bogactwo pieśni od Bilińskiego do Różyckiego

Do Warszawy trafiły ogromne zbiory pieśni polskich kompozytorów związanych ze Lwowem (Ludomir Różycki, Zygmunt Biliński, Jan Skrzydlewski, Aleksander Wielhorski, Juliusz Wertheim, Jan Tomasz Wydżga, Jan Gall, Piotr Maszyński).

- Mimo że nie znaleźliśmy żadnego utworu, który nie byłby znany polskim muzykologom, to okazało się, że są całe połacie liryki wokalnej, która jest nieznana polskiej publiczności i polskim wykonawcom. Stąd nasza inicjatywa - odświeżenie tej pamięci, uruchomienie muzyki, która jest zamknięta w nutach. Dzięki tej inicjatywie będzie ona mogła po raz pierwszy zyskać swój muzyczny wymiar - podkreśliła profesor UMFC.


Posłuchaj
07:30 Poranek Dwójki rozlach 20.02.2024.mp3 Prof. Eugenia Rozlach o koncercie "Polskie ślady w muzycznych zbiorach Lwowa" (Poranek Dwójki)

W planach jest także publikacja nut, które znajdowały się dotąd we lwowskich zbiorach. - Uczelnia pozwoliła na wydanie ich w formie, która jest popularna w przypadku twórczości Schuberta czy Schumana - transpozycji tych pieśni na różne głosy. Tak, żeby stały się one bardziej dostępne dla studentów. Nie wszyscy mogą wykonywać te utwory w tonacjach, które zostały zapisane przez kompozytorów - opowiadała prof. Eugenia Rozlach.

Koncert "Polskie ślady w muzycznych zbiorach Lwowa" odbędzie się w środę (21.02) w Sali Koncertowej UMFC w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Eugenia Rozlach (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie)

Data emisji: 20.02.2024

Godz. emisji: 8.40

pg/mo/kormp