Logo Polskiego Radia
Dwójka
Krzysztof Komarnicki 09.05.2011

Penderecki według Andrzeja Bauera

W majową niedzielę Andrzej Bauer był solistą w "Koncercie altówkowym" Krzysztofa Pendereckiego. Wiolonczelista przedstawił utwór we własnej transkrypcji.
Andrzej BauerAndrzej Bauermateriały promocyjne
Posłuchaj
  • Andrzej Bauer w rozmowie z Anną Skulską
Czytaj także

Z okazji tego, transmitowanego przez polskie Radio, występu - z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Christopha Campestriniego - Anna Skulska zapytała Andrzeja Bauera o doświadczenia w pracy nad dziełami Krzysztofa Pendereckiego.

- Koncert altówkowy w moim opracowaniu wykonywałem wiele razy, zwykle pod dyrekcją kompozytora, co jest zawsze niezwykłym doświadczeniem. Krzysztof Penderecki jest tolerancyjny wobec wykonawców, choć również bardzo wymagający - mówił Andrzej Bauer.

Muzyka wiolonczelowa Pendereckiego otworzyła nowe drogi muzyce na ten instrument, zwłaszcza w fazie awangardowej kompozytora. Penderecki eksperymentował wówczas z wieloma nowymi sposobami artylulacji i techikami wydobycia dźwięku. Muzycy podchodzili do tych nowinek początkowo nieufnie:

- Przyczyna była bardzo prosta. Muzycy obawiali się po prostu o swoje instrumenty, które są niesłychanie cenne i stanowią nierzadko dorobek całego życia. A przy tym są to instrumenty bardzo delikatne, zatem nowe techniki, wymagające na przykład uderzania w pudło wiolonczeli, wywoływały opory.

Aby posłuchać całej rozmowy i dowiedzieć się między innymi o pracy nad "Koncertem" pod batutą Christopha Campestriniego i o znaczeniu Krzysztofa Pendereckiego dla XX-wiecznej muzyki wiolonczelowej, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" poprawej stronie.