Logo Polskiego Radia
Dwójka
Ula Czerny 10.07.2013

BBC Proms to będzie święto muzyki polskiej

- Witold Lutosławski na początek, a potem będzie także muzyka Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego... - opowiadał Marcin Majchrowski, który jest na miejscu w Londynie.
BBC Proms to będzie święto muzyki polskiejfacebook.com/BBC Proms
Posłuchaj
  • Marcin Majchrowski o BBC Proms 2013 w Dwójce (Wybieram Dwójkę)
  • Magdalena Łoś o koncercie The Tallis Scholars w Dwójce (Wybieram Dwójkę)
  • Piotr Zaborowski o trasie Lutosławski Youth Orchestra (Wybieram Dwójkę)
  • Lidia Krawczyk o projekcie "Wymiary utopii" w krakowskim Bunkrze Sztuki (Wybieram Dwójkę)
Czytaj także

- Huelgas Ensembl sięgnie po polską muzykę dawną. Renomowane zachodnie zespoły zaczęły sięgać po polską kompozycje średniowieczne, renesansowe, barokowe - opowiadał dziennikarz Dwójki.
Muzyka polska nie pojawia się w Londynie w ramach koncertów specjalnie organizowanych przez polskie instytucje. Osoby programujące festiwal BBC Proms z pełną świadomością sięgają po jej bogactwo.
- To znaczy, że muzyka polska zaczyna żyć innym życiem na świecie - mówił Majchrowski w "Wybieram Dwójkę".
Program Drugi będzie na Promsach, tak jak co roku. Za pośrednictwem łączy radiowych będziemy w Royal Albert Hall w Londynie. Dziennikarz Dwójki będzie zdawał na antenie relację z koncertów i organizował transmisje na żywo.
- W przyszłą środę będziemy transmitowali "Totentanz" Thomasa Adèsa, utwór dedykowany Witoldowi Lutosławskiemu, w programie także "Koncert Wiolonczelowy" Lutosławskiego i "Sinfonia da Requiem" Benjamina Brittena - zapowiadał Majchrowski.
W "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy także o koncercie The Tallis Scholars w Dwójce, o trasie koncertowej Lutosławski Youth Orchestra i projekcie "Wymiary utopii" w krakowskim Bunkrze Sztuki.
Audycję prowadziła Katarzyna Nowak.