Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 08.04.2015

Fonogram Źródeł 2014 – werdykt jury!

- W XXI wieku muzycy ludowi doczekali się osobowego traktowania - skomentował listę zwycięzców tegorocznego Fonogramu Źródeł dziennikarz Dwójki Kuba Borysiak.
Fragm. okładki albumu Macieja i Katarzyny Szymonowiczów Gajdosze, wyróżnionego w tym roku Nagrodą SpecjalnąFragm. okładki albumu Macieja i Katarzyny Szymonowiczów "Gajdosze", wyróżnionego w tym roku Nagrodą Specjalną mat. promocyjne

Coraz więcej pojawia się bowiem na rynku płyt-portretów dokumentujących nie jakiś gatunek pieśni czy kulturę regionu, lecz dokonania konkretnego artysty lub muzykującego rodu. Dwa tego typu wydawnictwa wyróżnione zostały przez Jury Fonogramu Źródeł 2014 roku w składzie:

prof. Piotr Dahlig - etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW
dr Weronika Grozdew-Kołacińska - etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN
Piotr Kędziorek - dziennikarz Programu 2 PR
Anna Szewczuk - kierownik RCKL, Program 2 PR
Anna Szotkowska - dziennikarz Programu 2 PR

Jurorzy przyznali Nagrodę Specjalną w wysokości 2500 złotych Fundacji Klamra z Żywca za album Macieja i Katarzyny Szymonowiczów "Gajdosze" - imponujące wydawnictwo etnograficzne ukazujące tradycję muzyczną i współczesność beskidzkich gajdoszy.

Dwie równorzędne pierwsze nagrody: Wydawnictwu In Crudo za monografię "Marian Bujak z Szydłowca. Portret skrzypka" wszechstronnie ukazującą styl i repertuar wybitnego muzyka radomskiego, oraz Wydawnictwu Księży Młyn za album Aldony Jadwigi Plucińskiej "Polskie Zwyczaje Rodzinne" z dołączonymi bezcennymi nagraniami z Archiwum Folkloru Religijnego Instytutu Muzykologii KUL.

Drugą nagrodę otrzymały ex aequo: Stowarzyszenie Krusznia za album "Dorzecze Niemna. Śladami Oskara Kolberga" będący świadectwem żywotności muzycznej tradycji regionów nadniemeńskich oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku- Białej za płytę "Kapela Byrtków z Pewli Wielkiej" za bogaty obraz kultury dudziarskiej regionu żywieckiego.

Trzecią nagrodę Jury przyznało Instytutowi Sztuki Polskiej Akademii Nauk za album "Gdyby Kolberg miał fonograf" za próbę konfrontacji dziedzictwa kolbergowskiego z dwudziestowieczną dokumentacją fonograficzną.

18. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja">>>

Jury z zadowoleniem podkreśla wyjątkowo wysoki poziom nadesłanych fonogramów i przyznaje wyróżnienia dla zespołu Białopotocanie za staranne udokumentowanie kultury tanecznej własnego regionu; dla Wydawnictwa Acte Prealable i Kapeli Marty Cichej za wierne odtworzenie stylu i repertuaru skrzypków sieradzkich; dla Wydawnictwa In Crudo za historyczną dokumentację i przybliżenie atmosfery autentycznego muzykowania na Scenie Korzenie na płycie "I po ścianach. Muzyka z Remontu 1994-96"; dla Fundacji Ważka za umiejętne ukazanie mozaiki kulturowej współczesnego regionu dolnośląskiego na płycie "Od wschodu słońca…".

Zachęcamy do wysłuchania opinii jurorów - Piotra Dahliga i Anny Szotkowskiej - oraz fragmentów wyróżnionych nagrań.

***

Prowadził: Kuba Borysiak

Goście: Piotr Dahlig (etnomuzykolog), Anna Szotkowska (dziennikarka Programu 2 PR)

Data emisji: 8.04.2015

Godzina emisji: 12.05

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mm/jp