Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 23.11.2016

Romskie korzenie Teresy Mirgi. Zobacz wideo

Zapraszamy do obejrzenia występu romskiej pieśniarki i poetki, założycielki i liderki zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Teresa Mirga pochodzi z grupy Bergitka Roma (Romów Karpackich), którzy od ponad 300 lat prowadzą osiadły tryb życia w południowej Polsce.

Komponowanie swoich pieśni Teresa Mirga rozpoczęła na początku lat 90. Zainspirowała ją do tego twórczość węgierskich Cyganów z grupy Kalyi Jag. Oprócz nich, wykonuje również muzykę Cyganów słowackich, bałkańskich i węgierskich oraz tzw. „stare pieśni” Romów Karpackich, nazywane purane gila. Ważne miejsce w jej twórczości zajmuje też poezja i muzyka religijna.

Podczas swojej dotychczasowej kariery Teresa Mirga (wraz z zespołem Kałe Bała oraz solowo) wydała kilka płyt, m.in. ”Pieśni wielkopostne i żałobne”, „Czarna jestem”, „Kaj Treder Romałe” (Dokąd wędrujecie Cyganie) czy „Niewiele nam trzeba: pieśni z Czarnej Góry”. Ostatnia, „Mire Gila”, ukazała się w tym roku i zawiera pieśni, które Teresa Mirga pamięta jeszcze z dzieciństwa.

Jej muzyka znalazła się również na wydawanych przez Polskie Radio płytach z serii „Muzyka Źródeł”: „Romowie” oraz „Mniejszości narodowe i etniczne, cz.II”. Poezje artystki zostały opublikowane w trzech tomikach wierszy: „Soske kawka? (1992), „Pieśni z Czarnej Góry” (1999) oraz „Wiersze i pieśni” (2006).

W 2015 roku Teresa Mirga wystąpiła w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego na koncercie kolędowym "Goście – w cztery strony świata" przygotowanym przez Jacka Hałasa.

zobacz więcej
Jacek Hałas 663.jpg
"Goście – w cztery strony świata". Posłuchaj koncertu kolędowego!

Gościem koncertu był również Andrzej Grzymała-Kazłowski, znawca tematyki romskiej, w latach 2001-2010 główny specjalista do spraw romskiej mniejszości etnicznej w Wydziale Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA, współautor rządowego programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce oraz twórca Muzeum Kultury Romów w Warszawie.

Wykonawcy:
Teresa Mirga – śpiew, gitara
Piotr Hortmanowicz – gitara
Jacek Kacica – cajon, dzban

***

Tytuł audycji: Muzyczna Scena Tradycji

Prowadziła: Kuba Borysiak

Data emisji: 20.11.2016

Godzina emisji: 17.00

bch/jp/mc