Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 15.11.2016

Nieznane nagrania z okolic Mińska Mazowieckiego

- Ten zbiór jest cenny ze względu na to, że Mazowsze Wschodnie nie było regionem mocno eksplorowanym przez badaczy - opowiadał o kolekcji nagrań Stanisława Woźnicy etnomuzykolog Piotr Dorosz.
Posłuchaj
  • Piotr Dorosz o zbiorze muzyki ludowej Stanisława Woźnicy (Źródłogranie/Dwójka)
Czytaj także

Kolekcja zawiera nagrania muzyki tradycyjnej dokonane w latach 1964-1975 przez Stanisława Woźnicę, nauczyciela muzyki z Mińska Mazowieckiego. - Znajdują się tam pieśni powszechne i obrzędowe w wykonaniu wiejskich śpiewaczek - opowiadał Piotr Dorosz. - Są nagrania Stefanii Bąkowej urodzonej w 1928 roku w Grębiszewie. Jest mama Stanisława Woźnicy i śpiewaczki z okolic Kołbieli. To nie są śpiewaczki kultowe i znane, tym cenniejszy jest ten zbiór - podkreślał gość audycji "Źródłogranie".

Piotr Dorosz zauważał, że okolice Mińska Mazowieckiego zostały ominięte przez wielką akcję zbierania folkloru w latach 50. XX wieku. Mówił o najsłynniejszych nagraniach muzyki tradycyjnej z Mazowsza Wschodniego, ale też opowiadał o zagadkach związanych ze zbiorem Stanisława Woźnicy. Jego nagrań słuchaliśmy w audycji. Są też dostępne w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

***

Tytuł audycji: Źródłogranie

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Gość: Piotr Dorosz (etnomuzykolog)

Data emisji: 14.11.2016

Godzina emisji: 12.00

bch/jp