Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 10.01.2017

Wacław Kułakowski. Żegnamy wielkiego cymbalistę

- Było oddany ludowemu sposobowi gry. Grał spontanicznie ze słuchu, łączył dźwięk z widokiem struny - mówił o zmarłym w grudniu wybitnym muzyku ludowym z Wileńszczyzny prof. Piotr Dahlig.

Wacław Kułakowski zmarł 27 grudnia 2016 roku w Ełku. Miał 93 lata. Był on jednym z ostatnich wielkich reprezentantów wileńskiej szkoły gry na cymbałach. Prof. Piotr Dahlig wyjaśniał, że Kułakowski zachował przedwojenny styl wykonawstwa dzięki temu, że po wojnie na ponad 30 lat zaprzestał muzykowania. - Niektórzy muzycy ludowi w tym czasie zmieniali instrumenty, repertuar, a on był zupełnie niezmieniony. Wrócił do cymbałów w latach 80. Szybko został mistrzem dla młodych cymbalistów - opowiadał gość audycji "Źródła".

Prof. Dahlig zauważał, że Wacława Kulikowskiego wyróżniał wokalny charakter gry. Etnomuzykolog dodawał, że na Wileńszczyźnie działały trzy rodzaje kapel z cymbałami. - W pełnej wersji cymbały grały razem z harmonią, skrzypcami i bębnem. Oszczędnościowo na zabawach zestaw ten ograniczano do cymbałów i harmonii. W trzeciej wersji cymbały grały z mandoliną i banjo.

W audycji cymbalistę wspominał też regionalista Mirosław Nalaskowski. Wysłuchaliśmy też archiwalnych wspomnień cymbalisty.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Anna Szotkowska

Gość: prof. Piotr Dahlig (etnomuzykolog), Mirosław Nalaskowski (regionalista z Suwalskiego Ośrodka Kultury) Wacław Kułakowski (z nagrań archiwalnych)

Data emisji: 10.01.2017

Godzina emisji: 12.08

bch/mc