Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 21.08.2015

Stanisława Przybyszewska. Historia zapomnianej rewolucjonistki

- Rzeczywistość rewolucji francuskiej ją urzekła - opowiadała prof. Ewa Graczyk o postawie życiowej Stanisławy Przybyszewskiej, oryginalnej dramatopisarki zmarłej 80 lat temu.
Posłuchaj
  • Stanisława Przybyszewska. Historia zapomnianej rewolucjonistki (Strefa słowa/Dwójka)
Czytaj także

Stanisława Przybyszewska odeszła 15 sierpnia 1935 roku w Gdańsku, w osamotnieniu i nędzy. Miała tylko 34 lata. Jak wspominano "pogrzeb był bardzo skromny i cichy, za trumną było prawie pusto".

Dlaczego tak tragicznie zakończyło się życie kogoś, komu teoretycznie wszystko powinno sprzyjać: nazwisko ojca (legendarnego pisarza), zdolności, uroda? (Jej gdańska znajoma pisała, że nie może patrzeć, jak człowiek o takim talencie dobrowolnie idzie ku zagładzie). Co spowodowało, że Przybyszewska odrzuciła rzeczywistość, w której żyła, na rzecz tej rewolucyjnej? (W pewnym momencie zaczęła liczyć czas, biorąc za punkt wyjścia rok wybuchu rewolucji francuskiej). I dlaczego miejsce jej zamieszkania jest w jej tekstach figurą ekstremalnego cierpienia?

Zapraszamy na wędrówkę po Gdańsku śladami Stanisławy Przybyszewskiej i opowieść o życiu i twórczości pisarki - wszędzie obcej i zawsze osobnej.

***

Tytuł audycji: Strefa słowa

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: prof. Ewa Graczyk (historyk literatury z Uniwersytetu Gdańskiego, autorka książki "Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej"), Krystyna Tylkowska (teatrolog), Anna Sadowska (przewodniczka po Trójmieście), Dominika Ikonnikow (ze Społecznej Grupy "Metropolitanka" działającej przy Instytucie Kultury Miejskiej) i Dagmara Binkowska (literaturoznawczyni z Biblioteki Gdańskiej, która przygotowała do druku niepublikowane dotąd teksty Stanisławy Przybyszewskiej; książka "Cyrograf na własnej skórze i inne opowiadania" ma się ukazać jesienią)

Data emisji: 16.08.2015

Godzina emisji: 18.00

jp/asz