Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 07.04.2013

Stanisław Brzozowski - niepokojący, gigantyczny umysł

- Pozostawił po sobie świadectwo niezwykłej osobowości, świadectwo stwarzania siebie - mówił w Dwójce o Stanisławie Brzozowskim, filozofie, pisarzu, krytyku kultury, prof. Andrzej Mencwel.
Stanisław BrzozowskiStanisław Brzozowski PAP/CAF-archiwum
Posłuchaj
  • Prof. Marta Wyka, prof. Maciej Urbanowski, prof. Andrzej Mencwel i Cezary Michalski o Stanisławie Brzozowskim (Tygiel literacki/Dwójka)
Czytaj także

"Czyta się go prawie od stulecia, i przez cały ten czas nie do końca pewnie, nie do końca z uznaniem. Jak niegdyś irytował, tak dziś niepokoi swoich czytelników i badaczy, można powiedzieć, iż nie zostawia ich w spokoju". (Marta Wyka)

Tym, co może fascynować nowe pokolenia czytelników Stanisława Brzozowskiego, jest - dalekie od akademickich roztrząsań - jego ukierunkowanie na problem budowania własnej osobowości. - Według Brzozowskiego człowiek nie jest sobie dany. Jest sobie zadany i ma się stworzyć. W tej perspektywie - świadectwa stwarzania siebie, można czytać dowolne fragmenty tego autora - podkreślał w "Tyglu literackim" prof. Andrzej Mencwel.

Między innymi stąd bierze się aktualność tego zmarłego sto lat temu myśliciela. - Każdy ma swoją perspektywę czytania Brzozowskiego - przypominała prof. Marta Wyka. - Młodsze pokolenie interpretatorów interesuje jego filozofia historii, wątki mesjańskie, stosunek do Kościoła, jego późna konwersja.

Zapraszamy do wysłuchania dyskusji o Stanisławie Brzozowskim - wybitnym krytyku literackim i krytyku kultury (autorze "Legendy Młodej Polski"), myślicielu, pisarzu (autor m.in. "Płomieni"), publicyście i tłumaczu, który w przedmowie do pisanego pod koniec życia "Pamiętnika" (wydanego dokładnie sto lat temu!) pisał: "Myśl moja w Polsce nie miała szczerego przyjaciela".

O złożonym charakterze tej "myśli" - ewoluującej, skłaniającej do różnych odczytań - rozmawiali w Dwójce: prof. Marta Wyka, prof. Maciej Urbanowski, prof. Andrzej Mencwel i Cezary Michalski.

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.