Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 03.06.2013

Różycki w mitycznym Tomi

- Życie jest w Tomi, tylko w Tomi, w szarym Tomi, nigdzie indziej. Cała reszta to choroby, majaczenia, iluzje.. - pisze w swoich "Notatkach z miejsca postoju" Tomasz Różycki. W "Rozmowach po zmroku" rozmawialiśmy z poetą.
położona nad Morzem Czarnym starożytna miejscowość Tomis w X wieku została przemianowana na Konstancjępołożona nad Morzem Czarnym starożytna miejscowość Tomis w X wieku została przemianowana na KonstancjęWikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
  • Tomasz Różycki o książce "Tomi. Notatki z miejsca postoju" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Czytaj także

Książka "Tomi. Notatki z miejsca postoju" jest rodzajem eseju w formie notatnika o charakterze wspomnieniowo-podróżniczym, rozwijającym równocześnie kilka wątków dotyczących teraźniejszości i przeszłości Europy Środkowo-Wschodniej i jej dziedzictwa kulturowego. Tło książki stanowi Opole, a także inne miejsca pobytu, w których czynione były notatki: Petersburg, Paryż, Lwów, i mityczne Tomi, miejsce zesłania Owidiusza. Wątki przeplatające się w książce związane są również z tematem choroby - rzeczywistej i imaginacyjnej, pojmowanej jako zarażenie kulturą i literaturą: rosyjską, austro-węgierską, niemiecką, francuską, antyczną.

O książce Tomasz Różycki opowiedział w audycji "Rozmowy po zmroku".

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.