Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 29.06.2018

Słuchowisko "Lalek". Reminiscencja z wakacji Herberta

- Lalek był postacią autentyczną, ale nie chodzi tu postać Józefa Franczaka, ostatniego żołnierza niezłomnego - o nowej adaptacji słuchowiska Zbigniewa Herberta, która będzie miała swoją premierę na festiwalu "Dwa Teatry", rozmawialiśmy z krytykiem Jackiem Kopcińskim.
Posłuchaj
  • Jacek Kopciński o słuchowisku "Lalek" Zbigniewa Herberta (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Czytaj także

Dwa Teatry 1200.jpg
XVIII Festiwal "Dwa Teatry" w Dwójce

"To dramat o ludzkim losie rozpisany na głosy. Nie wiadomo, czy taki rodzaj istnieje. Jeśli nie, to należałoby go wymyślić" – tak o swoim "Lalku" mówił Zbigniew Herbert. Akcja dramatu jest nawiązaniem do prawdziwej historii, która wydarzyła w Augustowie, w nieistniejącej już knajpie Stodoła nad jeziorem Necko. - W latach 60. było to popularne miejsce, w którym młodzi ludzie bawili się wieczorami - opowiadał w Dwójce Jacek Kopciński. - Herbert znał Stodołę i znał historię Lalka, który pewnego lata został pod nią został. Potem nawet korespondował z matką tego chłopaka. To było coś w rodzaju zabójstwa z zazdrości - dodał gość audycji "O wszystkim z kulturą".

"Lalek" Herberta na żywo z festiwalu "Dwa Teatry">>>

Jacek Kopciński podkreślił, że opowieść o tym zdarzeniu w "Lalku" jest dla Herberta tylko pretekstem do głębszych rozważań o życiu i śmierci. Krytyk teatralny zwrócił uwagę na warstwę poetycką tego słuchowiska, ale też jego pierwszą część, w której poeta bawi się z formą radiowego reportażu. Gość audycji wyjaśnił ponadto, dlaczego "Lalek" uznawany jest za najbardziej radiowy tekst Zbigniewa Herberta.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Jacek Kopciński (historyk dramatu i krytyk teatralnym)

Data emisji: 29.06.2018

Godzina emisji: 17.30

bch