Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 06.09.2010

"Solidarność" we wspomnieniach

Zapraszamy do wysłuchania gawęd działaczy opozycyjnych lat 80.
Brama główna Stoczni Gdańskiej im. Lenina, sierpień 1980.Brama główna Stoczni Gdańskiej im. Lenina, sierpień 1980.źr. Wikipedia
Posłuchaj
  • Henryk Wujec o narodzinach idei Solidarności
  • Henryk Wujec o klimacie końca lat 70-tych i rodzącej się Solidarności
  • Solidarność we wspomnieniach Jana Strękowskiego
  • Solidarność we wspomnieniach Liliany Sonik
  • Mirosława Łątkowska o swojej działalności opozycyjnej
Czytaj także

W tym tygodniu w "Zapiskach ze współczesności" zapraszamy do wysłuchania gawęd z cyklu "Solidarność we wspomnieniach".

W poniedziałek i we wtorek naszym gościem był Henryk Wujec – absolwent fizyki na UW, działacz opozycji w czasach PRL, członek Klubu Inteligencji Katolickiej, współpracownik KOR-u, współorganizator i współredaktor podziemnego czasopisma "Robotnik", jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych. W 1980 roku wstąpił do NSZZ Solidarność, zasiadał we władzach krajowych i mazowieckich związku. Wielokrotnie więziony, był internowany w stanie wojennym.

Swoje pierwsze wspomnienia z czasów działalności opozycyjnej Heryk Wujec koncentruje wokół wydarzeń z końca lat 70., opowiada o klimacie tamtego czasu i o tym, kiedy i w jakich okolicznościach pojawiło się słowo solidarność i jakie miało wówczas znaczenie dla strajkujących robotników oraz dla wspierającej ich inteligencji, (skupiającej się wokół idei KOR-u).

W drugiej części swojej gawędy Henryk Wujec opowiada o klimacie końca lat 70. i rodzącej się "Solidarności":

W środę usłyszeliśmy gawędę Jana Strękowskiego – absolwenta filologii polskiej UW, w latach 70. uczestnika nieformalnych kół dyskusyjnych, d 1977 r. współpracownika KOR-u (składacz i kolporter Biuletynu Informacyjnego KOR-u, od 1979 członek redakcji), autora tekstów w niezależnym piśmie "Puls". Od września 1980 r. w "Solidarności"; współorganizatora KZ Pracowników Domów Kultury, dziennikarza Agencji Prasowej Solidarność.

W czwartek wysłuchaliśmy Lilianę Sonik – filologa, działaczkę opozycji w czasach PRL, rzeczniczkę Studenckiego Komitetu Solidarności, założonego po zamordowaniu przez funkcjonariuszy SB Stanisława Pyjasa.

W piątek natomiast wysłuchaliśmy wspomnień Mirosławy Łątkowskiej - właścicielki i redaktor naczelnej Oficyny Wydawniczej Volumen. Mirosława Łątkowska ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1985–1989 była redaktorem Niezależnego Wydawnictwa Książkowego Wers, działającego w drugim obiegu. Obecnie wykładowczyni Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, redaktor naczelna projektu Encyklopedia Solidarności. Opozycja antykomunistyczna w latach 1976 – 1989.

Mirosława Łątkowska o swojej działalności opozycyjnej