Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 27.03.2013

Ks. Tischner: dzięki wolności człowiek staje się wierzący

Ksiądz Józef Tischner lubił podobno cytować "Notatki z nieudanych rekolekcji paryskich” Gałczyńskiego. Sam jednak właśnie w Paryżu często bywał i wykładał. O właśnie wydanych "Rekolekcjach paryskich" Tischnera opowiadał w Dwójce Wojciech Bonowicz.
Ks. Tischner: dzięki wolności człowiek staje się wierzący
Posłuchaj
  • Z Wojciechem Bonowiczem o "Rekolekcjach paryskich" Tischnera rozmawia Hanna Maria Giza
  • Dorota Kozińska i Ewa Szczecińska o berlińskim festiwalu MaerzMusik
  • Z Tomaszem Kiznym o albumie "Wielki terror” rozmawia Aleksandra Łapkiewicz
Czytaj także

Rekolekcje Tischnera – wygłaszane w latach 80. w ośrodku prowadzonym przez księży pallotynów, który skupiał m.in. polskich emigrantów stanu wojennego – gromadziły tłumy słuchaczy, spragnionych wiadomości z Polski, ale też szukających religijnej odpowiedzi na wyzwania, jakie postawiła przed nimi historia. Z dzisiejszej perspektywy "Rekolekcje paryskie" ks. Tischnera są ciekawe przede wszystkim jako opowieść o znaczeniu wiary w życiu człowieka. A także jako przykład odczytywania ludzkiego losu przez pryzmat dwóch pojęć – nadziei i wolności.

– Powiązanie refleksji nad wiarą z pojęciem wolności – to było tak naprawdę to, co Tischner miał do zaproponowania – podkreślał w "Wybieram Dwójkę" Wojciech Bonowicz. – Według Tischnera wiara jest przestrzenią, w której człowiek uczy się wolności. Dzięki wolności człowiek staje się wierzący – przypominał najważniejsze Tischnerowskie idee rozmówca Hanny Marii Gizy.

W "Wybieram Dwójkę" ponadto: relacja Doroty Kozińskiej i Ewy Szczecińskiej z zakończonego w Berlinie festiwalu MaerzMusik oraz rozmowa o albumie Wielki Terror Tomasza Kiznego.

Audycję prowadził Adam Suprynowicz.

28 marca (czwartek)