Logo Polskiego Radia
Dwójka
Ula Czerny 23.07.2013

Reżyser, mistrz i młody fotograf, czyli przyjaźń w polskim dokumencie

- To nie było tak, że ja kręciłem film, tylko kręciłem naszą przyjaźń- mówił Piotr Stasik, reżyser filmu "Dziennik z podróży".
Kadr z Dziennika z podróżyKadr z "Dziennika z podróży"
Posłuchaj
  • Piotr Stasik o filmie "Dziennik z podróży" (Wybieram Dwójkę)
  • Dorota Semenowicz o książce "To nie jest obraz. Romeo Castellucci i Societas Raffaello Sanzio" (Wybieram Dwójkę)
  • Iza Rutkowska o wystawie mobilnych pomników (Wybieram Dwójkę)
  • Rozmowa o pracy nad odrestaurowaniem rzeźby Aliny Szapocznikow (Wybieram Dwójkę)
Czytaj także

Na Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty sale wypełniają się na filmie "Ojciec i syn" Pawła Łozińskiego i na filmie "Dziennik z podróży" Piotra Stasika. Oba te filmy są dokumentami drogi. Łozińscy, Paweł i Marcel wsiedli do kampera, by w podróży do Francji rozmawiać o swojej rodzinie.
Piotr Stasik zapakował do kampera mistrza fotografii, Tadeusza Rolke i 15-letniego fotografa. "Dziennik z podróży" podejmuje dwa motywy, obecne w kinie od dawna: kino drogi i przyjaźń między kimś dojrzałym, a młodym chłopakiem. Stasik filmował ich, jak robili zdjęcia polskiej prowincji.
- Michał z dużą czułością opiekuje się Tadeuszem, a Tadeusz ma nadal taką samą cierpliwość do Michała, jak na filmie. Przyjaźnią się i często się spotykają. Michał uczy się fotografii, więc nadal przynosi do Tadeusza swoje zdjęcia - opowiadał w "Wybieram Dwójkę" Piotr Stasik, reżyser filmu "Dziennik z podróży".

We wtorkowym "Wybieram Dwójkę" spotkaliśmy się również z Dorotą Semenowicz, autorką książki "To nie jest obraz. Romeo Castellucci i Societas Raffaello Sanzio". Romeo Castellucci, wybitny reżyser teatralny, laureat wielu nagród (Złoty Lew w Wenecji w 2013 roku), należy do grona twórców na nowo definiujących współczesny teatr europejski. W 1981 roku powołał, wraz z siostrą Claudią i przyszłą żoną Chiarą Guidi, grupę Societas Raffaello Sanzio, w ramach której reżyseruje do dziś, łącząc sztuki wizualne, teatr i performans.
Ponadto w "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy z Izą Rutkowską, która mówiła o wystawie mobilnych pomników Fundacji Form i Kształtów (w Galerii Kordegarda w Warszawie). Opowiadaliśmy też o pracy nad odrestaurowaniem rzeźbie Aliny Szapocznikow z 1959 roku, zatytułowanej "Pnąca", którą można oglądać w warszawskiej Królikarni. Rzeźba z żelaza i betonu przez wiele lat była narażona na działanie czynników atmosferycznych, co doprowadziło ją do stanu rozpadu.
Audycję prowadziła Katarzyna Nowak.

usc