Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Aneta Hołówek 29.06.2012

Komentatorzy radiowi to emocjonalni ekshibicjoniści

- Brak samokontroli komentatorów radiowych działa na słuchaczy - uważa profesor Włodzimierz Gruszczyński, językoznawca z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie.
Tomasz ZimochTomasz Zimoch PR
Posłuchaj
  • Włodzimierz Gruszczyński jest pod dużym wrażeniem komentatorów sportowych reprezentujących na Euro 2012 Polskie Radio
  • Tomasz Zimoch informuje o drugim golu Mario Balotellego
  • Tomasz Zimoch informuje o pierwszym golu Mario Balotellego
  • Tomasz Zimoch - symboliczne pożegnanie Euro 2012 na Stadionie Narodowym
  • Tomasz Zimoch oznajmia o golu Mario Balotellego
Czytaj także

Tak komentuje Tomasz Zimoch >>>

O języku komentatorów i słowach które wypowiadają podczas żywiołowych relacji krążą anegdoty, ale jak uważa gość audycji "Dogrywka w Jedynce" profesor Włodzimierz Gruszczyński, to właśnie ta spontaniczność to coś, co jest w tym zawodzie takie wyjątkowe.

- Komentatorzy radiowi potrafią przekazywać swoje najgłębsze emocje i w stu procentach słychać jak przeżywają to, co się dzieje na stadionie – podkreśla profesor.

Według językoznawcy właśnie takich prawdziwych emocji brakuje w telewizji. - Komentarz telewizyjny jest nudny, nie oddaje tego co się dzieje na boisku – dodaje profesor.

Jak się okazuje kibice piłkarscy znaleźli sposób na idealny przekaz ze stadionów, na których rozgrywane są mecze piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie.

- Podczas Euro 2012 słyszałem od wielu znajomych, że mecz oglądają w telewizji, ale dźwięku słuchają z radia.

Włodzimierz Gruszczyński przyznaje, że w relacjach komentatorów zdarzają się czasami błędy językowe, ale jak na tak żywiołowe i szybkie wypowiedzi jest ich stosunkowo niewiele.

Na stanowiskach komentatorskich Polskiego Radia podczas Euro 2012 zasiadają Tomasz Zimoch, Andrzej Janisz, Robert Skrzyński, Włodzimierz Machnikowski, Grzegorz Hałasik i Marek Solecki.

ah, polskieradio.pl

>>> Zobacz serwis Polskiego Radia o Euro 2012