Logo Polskiego Radia
Trójka
migrator migrator 04.04.2009

18 – znaczy życie. Rzecz o Józefie Szajnie

Książka jest wyjątkowym zapisem ludzkiego życia, miłości, tragedii, niewyobrażalnych przeżyć, doznań, doświadczeń i szczęścia, zwykłego ludzkiego szczęścia jej bohaterów.

27 marca br. w ramach Międzynarodowych Dni Teatru nakładem Wydawnictwa z Rzeszowa Podkarpackiego Instytutu Ksiązki i Marketingu ukazała się książka Jerzego Janusza Fąfary "18 – znaczy życie. Rzecz o Józefie Szajnie". Promocji książki towarzyszyć będą spotkania autorskie w kraju oraz dwa niezwykłe wydarzenia które w roku 2009 uzyskają statut pamięci narodowej, związane z życiem i twórczością Józefa Szajny ph. Drabina do nieba oraz Plac 40 kamieni pamięci.

Książka nie jest fantazją, imaginacją twórczej wyobraźni, każde zdanie jest oparte na faktach, które autor gromadził przez ponad dwadzieścia lat. Zanim poznał się bliżej z głównym bohaterem książki, jednym z największych twórców teatru na świecie, Józefem Szajną, długie godziny spędził na rozmowach z jego przyjaciółmi z lat szkolnych, z pobytu w obozie Auschwitz- Birkenau, z teatrów w Krakowie i Nowej Hucie, teatru „Studio” w Warszawie. Dzięki temu powstała książka, jakiej jeszcze nie było – tworząca nowy gatunek literacki z pogranicza beletrystyki, reportażu, eseju, pamiętnika intymnego, dramatu, wywiadu, filozoficznej rozprawy o możliwościach ludzkiej psychiki. Mimo wszystko książka ma magiczną, niemalże podskórną, ale jak namacalną fabułę, która zdanie po zdaniu, fakt po fakcie wiąże w zadziwiającą całość.

Imprezy towarzyszące:

„Drabina do nieba” - na wzgórzu przy ul. Krakowskiej w Rzeszowie zostanie usytuowany dwudziestometrowy pomnik - rzeźba według projektu samego prof. Józefa Szajny pt. „Drabina do nieba”. Tym samym zostanie spełnione marzenie zmarłego w czerwcu br. twórcy, który pragnął, by jedna z „drabin” stanęła w jego rodzinnym mieście. Pierwszą swoją „Drabinę do nieba” prof. Szajna usytuował w Ogrodzie Saskim przed Zachętą w Warszawie. Motyw drabiny powracał też w jego spektaklach, m.in. w "Majakowskim" i "Dantem". Obok pomnika „Przejścia” będzie to kolejna rzeźba Józefa Szajny w Rzeszowie. Swym pomysłem ustawienia drabiny na ul. Krakowskiej Jerzy J. Fąfara zaraził Urząd Miasta Rzeszowa, sponsorów prywatnych oraz fundatorów.

Plac Cichociemnych z 41 kamieniami pamięci na rocznicę łapanki młodych rzeszowian, pierwszą rocznicę śmierci Szajny. "Przejście 2001", to rzeźba, którą Szajna zostawił swojemu rodzinnemu miastu na placu Cichociemnych. Miasto chce poświęcić Szajnie kamień, który postawiony zostanie wśród 40 innych kamieni, upamiętniających młodych chłopców z Rzeszowa, których Niemcy wywieźli pierwszym transportem do Auschwitz. Autorem pomysłu postawienia kamieni pamięci wokół rzeźby "Przejście 2001" jest Jerzy Fąfara, rzeszowski literat, który napisał biografię Józefa Szajny. Przypomniał miastu o tragicznym maju 1940 r. Wtedy Niemcy urządzili tu pierwszą łapankę młodzieży inteligenckiej. 40 młodych mężczyzn w wieku 17-24 lat zamknięto w piwnicach budynku na rogu ulic Jagiellońskiej i Lisa-Kuli, gdzie była siedziba Gestapo. Po kilku dniach przeniesiono ich do zamku, a potem wywieziono do Tarnowa. Stamtąd wyjechali z pierwszym transportem do Auschwitz.

24 kwietnia 2009 r., o godzinie 17.00 Jerzy J. Fąfara będzie gościem Ogólnopolskich Spotkań Literackich w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach. Gośćmi spotkania będą: Jerzy Janusz Fąfara, Bartłomiej Majzel, Adam Wiedemann.

Patroni medialni: Polskie Radio Trójka, WP.PL, Przegląd, Magazyn Literacki Książki
Sponsor: Elektromontaż Rzeszów SA