Logo Polskiego Radia
Trójka
migrator migrator 19.12.2009

RTK: wybieramy NAJ 2009!

plebiscyt 2009 --- z izraela --- czeski dizajn we wro --- nocne zwiedzanie po toruńsku --- złoty cielec --- zakochany chopin
RTK: wybieramy NAJ 2009
''

Podglądamy dotychczasowe wyniki PLEBISCYTU 2009 z wypiekami na twarzy, bo zapowiada się SENSACYJNIE!!!

Jeszcze do 26 grudnia czekamy na Wasze głosy - można je oddawać na naszej stronie (tu, po prawej). Czekają nagrody!!!

Oficjalne ogłoszenie zwycięzców za tydzień w specjalnym wydaniu Radiowego Domu Kultury - od 13-tej. Zapraszamy!!!

O PLEBISCYCIE i o tym, jak głosować, przypomnimy w tym wydaniu Tygodnika! A co poza tym?


''

Na dwa dni wpadliśmy do Izraela - znów. Dlaczego?

W Instytucie Technologii w Holonie pod Tel Avivem odbył się wernisaż wystawy, będącej pokłosiem Roku Polskiego w Izraelu, który relacjonowaliśmy na naszej antenie (przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza).

Wystawa "Od Idei do Przedmiotu. Od Przedmiotu do Produktu" pokazuje dizajn zaangażowany społecznie. Studenci z warszawskiej ASP i holońskiej politechniki przygotowali projekty przedmiotów użytkowych, które produkowane będą w Cieszynie w fabryce, która zatrudnia bezrobotnych.

Szczegóły wyjaśnimy w RTK-u, przewodnikiem Michała Nogasia będzie wykładowca Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP, prof. Michał Stefanowski.

www.idea-object-product.com
www.culture.pl
www.iam.pl

W Tel Avivie spotkaliśmy również Kubę Szczęsnego. Ten to dopiero nie próżnuje!!!

Dopiero co opowiadał nam o swojej "Wyspie", która - jak się okazuje - już za kilka miesięcy pojawi się na Wiśle w Warszawie, a tymczasem...

Kuba przygotowuje dwa nowe ciekawe projekty. Jeden w Palestynie, drugi - w Warszawie, wraz ze znakomitym izraelskim pisarzem, Etgarem Keretem.

Michał Nogaś rozmawiał z Kubą w lobby tel avivskiego hotelu Maxim, bazy wypadowej uczestników i obserwatorów Roku Polskiego w Izraelu, podczas biurzy piaskowej.

www.centrala.net.pl
www.iam.pl



''


A skoro już o dizajnie mowa. To może i rzut oka na Czechy?

Okazja nadarza się we Wrocławiu. W tamtejszej BWA Design do oglądania w końcu roku "Křehký znaczy kruchy".

Artyści: Pavel Janák, Daniel Piršč, Ludvika Smrčková, Bořek Šípek, Jaroslav Ježek,Olgoj Chorchoj, Milan Pekař, Vratislav Šotola, Whitefruits / Antonín Tomášek, Gabriel Vach, Roman Šedina, Koncern design, Rony Plesl, Anna Kozová, Jiří Belda, Markéta Lisá, Jiřina RiantováJiří Pelcl, Maxim Velčovský. A dlaczego kruchy?

To słowo oznacza stan równowagi, który można łatwo naruszyć - wyjątkowy, trudny do uchwycenia moment. Kruchość może być postrzegana jako właściwość jakiegoś materiału, ale również jako nadmiar wrażliwości stanowiący podstawę wszelkiej kreatywności. Oba bieguny definicji, wraz z wachlarzem nienazwanych znaczeń, które mają swe źródła w emocjonalnej sferze naszego życia, stanowią bazę dla wystawy "Křehký", prezentującej czeski dizajn.

Do Wrocławia zaprosi, doskonale już znana słuchaczom RTK-u, Kasia Roj.

www.bwa.wroc.pl

''

W Toruniu z kolei - "Nocne zwiedzanie".

Tamtejsze Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" też nie zwalnia przed Świętami i Sylwestrem. Wystawa prac Tomasza Kowalskiego oraz premiera filmu realizowanego wspólnie z Normanem Leto została pomyślana jako pierwszy pokaz z cyklu prezentacji sylwetek młodych artystów w toruńskim CSW.

Minimalistyczne, zredukowane formy obrazów oraz instalacji Tomasza Kowalskiego, są efektem ostatnich poszukiwań artysty, który wyszedł w swojej sztuce od skomplikowanych, bogatych w detale kompozycji. W pracach pojawia się charakterystyczna dla Tomasza Kowalskiego fascynacja rzeczywistością snu i wyrafinowaną metaforyką. Formy powracają w nowych odsłonach.

Film zrealizowany z Normanem Leto to podróż do “wnętrza obrazu”. Wykreowany komputerowo, nieistniejący świat, będący odbiciem wyobraźni i fantazji, łudząco przypomina rzeczywistość. Konwencja animacji wpisuje się w dotychczasowe strategie Normana Leto, który często w swojej sztuce wykorzystuje wnętrza galerii, aby prezentować w nich “dzieła niemożliwe”. W tym wypadku artysta zainspirował się twórczością Tomasza Kowalskiego.Oszczędna forma prac miesza się tutaj z bogactwem znaczeń; stworzony przez artystów świat dedykowany jest temu, co niewidoczne, niedopowiedziane i widmowe.

Do Torunia zaprosi kurator wystawy, Joanna Zielińska.

www.csw.torun.pl

''

W Gdańsku z kolei "Złoty cielec".

W Łaźni pokazywane są prace Doroty Chilińskiej i Andrzeja Wasilewskiego. Ona zajmuje się sztuką wideo, robi także instalacje. On - konstruuje elektroniczne obiekty/instalacje, tworzy wideo, generuje i nagrywa dźwięki, maluje i rysuje.

Oto cytat z katalogu wystawy:
"Prace Doroty Chilińska i Andrzeja Wasilewskiego są dla odbiorców dużym wyzwaniem - ostrą, bezpardonową krytyką współczesnego świata. Artyści często sięgają po źródła znane – mitologię, tradycję antyczną, biblijną. Kulturowe teksty, ich kody stają się kanwą do uniwersalnych analiz dotyczących ludzkiej natury ludzkiej.
'Pozornie świadome wybory wskazują niezmiennie na połyskującą w świetle księżyca sylwetę złotego cielca - opisują projekt artyści - Błękit nieba, złote piaski, białe bałwany stają się świetnym tłem na fototapecie pragnień. Łatwo jest je wypełnić znaną i rozpoznawalną formą: połyskiem gadżetu nowoczesności, gładką skórą obietnicy wiecznej młodości, witalnością bezstresowego samozadowolenia. Dotarcie do bramy na grzbiecie złotego cielca wymusza sztywną postawę, pełną obrażonej godności i poczucia swoich racji. Po przelaniu litrów potu, w trakcie napinania swojego mięśnia pewności, następuje błogostan, niezmącony nawet ukłuciem zakwasu kompleksu.'"

Do gdańskiej Łaźni zaprosi słuchaczy Tygodnika kuratorka, Agnieszka Kulazińska.

www.laznia.pl

''

I na zakończenie wizyta w warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym. Tam otwarto właśnie wystawę, zapowiadającą nadchodzący Rok Chopina 2010.

"Zakochany Chopin. Inspiracje mazowieckie" - celem wystawy jest pokazanie powiązań, istniejących pomiędzy tradycją ludową a muzyką Fryderyka Chopina. Na wystawie zostaną zaprezentowane tradycyjne instrumenty na jakich grano na wsi mazowieckiej za czasów Chopina. Zadaniem ekspozycji jest także pokazanie tego, w jaki sposób twórczość kompozytora inspiruje muzyków pochodzących z odległych zakątków świata. Dlatego też podczas zwiedzania będzie można usłyszeć nagrania będące swoistą mieszanką dobrze znanych nam dźwięków z odległymi dla nas tradycjami muzycznymi. Dodatkową atrakcję stanowi prezentacja egzotycznego instrumentarium, w skład którego wchodzą m.in. santur, kemancze czy sarangi. Ważną częścią ekspozycji są fonogramy prezentujące muzyczne portrety wykonawców z terenu Mazowsza, którzy ucząc się gry ze słuchu od swych mistrzów, powtarzali repertuar obecny na wiejskich zabawach od dziesiątków lat.

Na wystawę zaprosi dyrektor PME, Adam Czyżewski.

www.pme.waw.pl


Zapraszamy: Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś i Rico Jaźwiński
rdk@polskieradio.pl


A...


za tydzień rozstrzygnięcie PLEBISCYTU 2009!!!
za tydzień podsumujemy nasz rok!!!
za tydzień będziemy świąteczni!!!