Logo Polskiego Radia
Trójka
migrator migrator 30.01.2010

RTK gra stylo(wo)

baba jaga patrzy --- koniec kasety --- posterpolex --- ihs --- polacy z wyboru --- szalik na metry --- bieguny --- łoziński i szczechura
RTK gra stylo(wo)

Trzecia odsłona projektu "Ideozy" (który śledzimy) pokazuje nasze dawne zderzenie z Obcym. Z jednej strony przedwojenne sny o potędze i zostaniu mocarstwem kolonialnym, z drugiej - istne zderzenie cywilizacji, które miało miejsce w Warszawie w roku 1955.

W latach 30-tych XX wieku czasopismo "Morze", będące wówczas magazynem Ligi Morskiej i Kolonialnej, publikowało zdjęcia z dalekich krain. To były odległe lądy, które miały stać się polskimi koloniami. Tylko dlaczego ich czarnoskórzy mieszkańcy zbierali... goździki, jak głosiły podpisy? A ile było prawdy, a ile propagandy, gdy w powojennej stolicy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej gościli uczestnicy V Międzynarodowego Festiwalu Studentów i Młodzieży? Gdzie podział się fryz, który zdobił wówczas ulicę Marszałkowską?

Odpowiedzi na te i inne pytania szukać należy na XI piętrze, w Instytucie Awangardy, przy Al. Solidarności w Warszawie. Na wystawę zaproszą współkuratorki: Aleksandra Zbroja i Katarzyna Kucharska.

www.ideozy.blogspot.com
www.ideozy.pl

''

Powiedzmy to szczerze - dni kaset są policzone. O ile ktokolwiek słucha z nich jeszcze muzyki... A przecież, przed laty, były oknem na świat, a gdy ulegały tzw. "wciągnięciu" wiele osób wpadało w szał!

Jak to się wszystko ma do, ogłoszonego w roku 2008, wielkiego "comebacku" lat 80-tych? Jest jakakolwiek szansa, że walkmany ożyją? Projekt "Koniec kasety", który prezentowany jest w poznańskiej Galerii Przychodnia, poświęcono zjawisku znikania... A w czasie trwania ekspozycji odbędą się wieczorne słuchania słuchowisk w ciemności. W "Końcu kasety" udział biorą: Piotr Bosacki, Emiter, Daniel Koniusz, The Complainer, Tropajn, Przemysław Sanecki, Artur Tajber, Adam Witkowski i Radar.

U nas do Poznania zaprosi kuratorka, Wiktoria Szczupacka.

www.galeriaprzychodnia.pl

Polski plakat ma się dobrze! Żyje i wcale nie skończył się w latach 70-tych! Tak twierdzi Ania Theiss, która zamierza udowodnić, że młodzi polscy graficy też POTRAFIĄ! My uważamy podobnie, dlatego wspieramy PosterPolex!!!

W tym tygodniu, w ramach "Trójkowego Znaku Jakości", zaglądamy do sieci. Tam właśnie powstała specjalna platforma, która ma udowodnić, że potrafimy. Jak wyjaśnia Theiss, w rozmowie z RTK, trudno właściwie zrozumieć, dlaczego polskim plakatem zachwyca się cały świat, by wspomnieć jego zeszłoroczną prezentację w nowojorskiej MOMie, a w naszym kraju wolimy wieszać na ścianie "trzy cytryny z supermarketu budowlanego"?

Na razie w projekcie udział bierze pięcioro "młodych zdolnych", w kolejce czekają jednak kolejni, a zainteresowanie PosterPolex(em) jest nawet w Japonii. Nas cała ta inicjatywa cieszy tym bardziej, że jedną z osób zaproszonych do wzięcia w niej udziału jest "nasz" Jarema Drogowski (www.panjarema.com) - na zdjęciu jego "ZOO".

Cała prawda o PosterPolex(ie) w tym wydaniu Radiowego Tygodnika Kulturalnego.

www.posterpolex.com

Nasza tegotygodniowa wizyta w Łodzi związana jest z nową akcją artystyczną Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca. "IHS" do zobaczenia w Zonie Sztuki Aktualnej.

Adresatami projektu są drobne, czujące, żywe istoty... To dla nich artyści zaprojektowali "implant" - specjalną przestrzeń, w której mogą one znaleźć schronienie i wieść swoje życie. Czekalska i Golec wszczepiają niewielkie pomieszczenie w przestrzeń galerii i zmieniają jej czystość obcym wtrętem.

W projekcie nie chodzi jednak o zbrukanie purystycznej estetyki białego kubu, chodzi raczej o jego otwarcie na to, co wedle zwyczajowej logiki nie ma prawa się w nim znaleźć.

Brzmi tajemniczo, ale wszystko wyjaśni Jarosław Lubiak.

www.zona-art.pl

''

Dawno nie gościliśmy w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Tymczasem otwarto tam właśnie kolejną ciekawą wystawę - rzecz nie do przegapienia dla varsavianistów!

"Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku" to fascynująca opowieść o ludziach, którzy tak bardzo zżyli się z miastem i stali się częścią jego krajobrazu, że nie pamiętamy już o ich prawdziwych korzeniach... Ród Fukierów, Szuchów, Wedlów, Kolbergów - wszyscy oni przybyli nad Wisłę z Niemiec, ale zakochali się w polskiej stolicy. Byli gotowi oddać za nią życie, walczyli w powstaniach, nie szli na współpracę z hitlerowcami.

Na wystawę zaprosi jej współtwórca, Tomasz Markiewicz.

www.dsh.waw.pl

A co słychać u Moniki Drożyńskiej? Najpierw uszyła nam dom kultury (patrolowaliśmy...), teraz wzięła się za szalik (pogoda w sam raz...). I zrobiła - na metry!

Ma długość 135 metrów! Zwinięty w rolę o wysokości około 1 metra! Jest przeznaczony do sprzedaży, w odcinkach metrowych, półtora metrowych i wielometrowych. Po odcięciu jest gotowy do użytku...

Szalona Monika wystawiła swą najnowszą pracę w krakowskich Delikatesach, u Martyny Sztaby i koleżanek. W tym wydaniu RTK-u wyjaśni, po co to wszystko? :)

www.monikadrozynska.pl
www.delikatesy.org.pl

''

Zamiast lektury w tym tygodniu polecamy wizję! Ale w najlepszym stylu!

Ukazały się właśnie dwa nowe wydawnictwa Narodowego Instytutu Audiowizualnego, któremu w Tygodniku od dawna się przyglądamy. O filmach Pawła Łozińskiego i Daniela Szczechury (startuje nowa seria!) opowie u nas Michał Merczyński.

www.nina.gov.pl

I zaprosimy do Katowic. Bo tam trwają "Bieguny". Szczegóły zna Krzysztof Kula.
www.gck.org.pl

Wszystko wydarzy się w sobotę od 13-tej!,
borowiecka --- obszańska --- nogaś
rdk@polskieradio.pl