Logo Polskiego Radia
Trójka
Ewa Dryhusz 08.12.2012

Już jeden list może coś zmienić!

- Pisanie listów ma ogromny sens. I świadczą o tym słowa osób, w obronie których pisaliśmy w poprzednich latach - mówi Draginja Nadażdin, szefowa polskiego oddziału Amnesty International. Do godziny 12 w niedzielę trwać będzie Maraton Pisania Listów.
W Warszawie zainaugurowano w sobotę, 8 grudnia, 13. Maraton Pisania Listów w obronie praw człowieka. Akcja organizowana przez Amnesty International polega na napisaniu jak największej ilości listów w obronie osób represjonowanych za głoszenie swoich poglądów. Listy zostaną następnie wysłane do władz politycznych na całym świecie.W Warszawie zainaugurowano w sobotę, 8 grudnia, 13. Maraton Pisania Listów w obronie praw człowieka. Akcja organizowana przez Amnesty International polega na napisaniu jak największej ilości listów w obronie osób represjonowanych za głoszenie swoich poglądów. Listy zostaną następnie wysłane do władz politycznych na całym świecie.PAP/Rafał Guz

W ten weekend piszemy w obronie tych, którzy naprawdę potrzebują wsparcia. Co roku o tej porze w "Radiowym Domu Kultury" spotykamy się z Draginją Nadażdin, szefową polskiego oddziału Amnesty International . W tym roku odbywa się już bowiem XIII Maraton Pisania Listów. W ponad 200 miejscach w Polsce! Przez 24 godziny pisane są – ręcznie – listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane.

- Co roku statystki pokazują, że w 1/3 przypadków możemy zobaczyć już po kilku tygodniach pierwsze efekty i poprawę sytuacji - wyjaśnia gość Agnieszki Szydłowskiej. List napisać może każdy, kto chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka. Jak podkreśla gość RDK, możemy skorzystać z Internetu, możemy także pisać listy w gronie znajomych, we własnym mieszkaniu, wystarczy potem przekazać liczbę listów, które zostały wysłane do AI.

/

W czasie akcji licytowane też będą "Kalendarze empatii". Dedykowane są one między innymi więźniom sumienia. Draginja mówi: - Te kalendarze to "kawałki więzienia", przeniesione do wolnego świata i przypominające o losie skazanych. Osoba otrzymująca kalendarz może gwoździem odznaczyć każdy dzień i chociaż częściowo poczuć się jak więzień odsiadujący długi wyrok.

Taki kalendarz, już drugi rok z rzędu, zawiśnie w redakcji RDK. AI przysłała nam ten, który dedykowany jest dziewczynom z Pussy Riot.

W ubiegłym roku w całej Polsce napisano 161 090 listów, które pomogły wielu osobom. Dzięki zaangażowaniu aktywistów i aktywistek z całego świata powstało ponad milion apeli. Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać podczas Maratonu Pisania Listów znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl/maraton .