Logo Polskiego Radia
Czwórka
migrator migrator 27.10.2009

Zderzacz Hadronów znów działa

Naukowcy powtórnie uruchomili najpotężniejszy na świecie akcelerator cząstek
2MV liniowy akcelerator van der Graffa, konstrukcja z lat 19602MV liniowy akcelerator van der Graffa, konstrukcja z lat 1960(źr. Wikipedia)

Wielki Zderzacz Hadronów znów zaczyna działać. Po kilkunastu miesiącach przerwy europejscy naukowcy uruchomili ten najpotężniejszy na świecie akcelerator cząstek.

Po raz pierwszy Zderzacz ruszył ponad rok temu; wkrótce potem awarii uległy potężne magnesy i urządzenie trzeba było wyłączyć. Naprawa kosztowała ponad 25 milionów euro. W ostatnich dniach naukowcy schłodzili akcelerator do temperatury minus 271 stopni Celsjusza i zaczęli ostrożnie wpuszczać pierwsze strumienie cząstek. Na razie wszystko idzie zgodnie z planem; pełną sprawność urządzenie ma uzyskać w przyszłym miesiącu.

Wielki Zderzacz Hardonów to jeden z najbardziej zaawansowanych i najdroższych eksperymentów naukowych świata. W jego kolistym tunelu o długości 27 kilometrów zbudowanym przy ośrodku badawczym CERN na granicy szwajcarsko-francuskiej; naukowcy będą zderzać cząstki rozpędzone niemal do prędkości światła. Chcą w ten sposób dowiedzieć się, z czego składa się materia, jak wyglądał wszechświat tuż po Wielkim Wybuchu oraz co to jest ciemna energia.

źródło: iar

tagi: CERN