Logo Polskiego Radia
Czwórka
Przemysław Goławski 13.07.2011

Częste picie kontra mózg

W Czwórce sprawdzamy dlaczego częste picie alkoholu niszczy szare komórki mózgu.
Częste picie kontra mózgfot. SXC

- Szarymi komórkami potocznie nazywamy komórki kory mózgowej, czyli neurony, w których toczy się życie naszego mózgu – mówi Małgorzata Puławska, lekarz neurolog. Kora mózgowa jest ośrodkiem myślenia, wyższych uczuć, na jej powierzchni znajdują się ośrodki wzroku, smaku, słuchu, węchu, mowy i ruchu.

To zmysły najczęściej ulegają zaburzeniu pod wpływem alkoholu, ale czy C2H5OH jest w stanie bezpośrednio uszkodzić mózg? – Badając osoby pijące przez wiele lat można stwierdzić, że masa ich mózgu jest znacznie mniejsza niż u osób niepijących. Alkohol niszczy struktury mózgu, a im młodszy wiek, tym komórka mózgowa bardziej podatna na uszkodzenia – wyjaśnia lekarz.

Nawet niewielka ilość alkoholu w młodszym wieku może spowodować pewne zaburzenia. Zniszczeniu może ulec struktura mózgu odpowiedzialna za uczenie się czy koordynację ruchową. Inne skutki to spowolnione reakcje i niewyraźna mowa.

System nerwowy posiada zdolność do regeneracji, jednak jest ona bardzo powolna. – Musielibyśmy żyć znacznie dłużej niż żyjemy i prowadzić bardzo zdrowy tryb życia, by komórki mogły się odbudować – dodaje ekspertka.

pg