Logo Polskiego Radia
Czwórka
Darek Matyja 05.08.2010

Książka dla kolekcjonerów sportowych

Stare i nowe książki sportowe - Katalog odznak klubów sportowych Warszawy i okolic do 1975 roku.
Stare i Nowe Książki Sportowe - 5 sierpnia 2010Stare i Nowe Książki Sportowe - 5 sierpnia 2010Darek Matyja

Publikacja, którą 5 sierpnia 2010 roku zaprezentowałem w naszym stałym radiowym cyklu "Stare i Nowe Książki Sportowe" to istny rarytas dla... kolekcjonerów, dotyczy bowiem falerystyki sportowej... czyli pomocniczej nauki historii zajmującej się odznakami

KATALOG ODZNAK KLUBÓW SPORTOWYCH WARSZAWY i OKOLIC do 1975.
Autorzy: Andrzej Grabowski i Zbigniew Malinowski.

Zbieranie odznak sportowych jest jednym z głownych działów kolekcjonerstwa sportowego, a o skali tego zjawiska przekonałem się wybierając na Międzynarorodową Gięldę Kolekcjonerów sportowych w Centrum Olimpijskim, której gościem honorowym był nieżyjący juz Juan Anmtonio Samaranch.

Książka to pionierska publikacja na naszym rynku wydawniczym (rok wydania 2010). Jest próbą opisania odznak wydanych oficjalnie przez kluby sportowe działające na terenie Warszawy i jej okolic do 1975 roku. Wydawane dotychczas publikacje ukazywały historię klubów sportowych przez pryzmat ich osiągnięc, wyników i wybitnych postaci.

Autorzy "Katalogu..." ukazują natomiast historię klubów poprzez odznaki, będące świadectwem aktywności nie tylko sportowej.

Na 80 stronach opisano niemal 400 odznak 104 klubów, jednych znanych, innych już niemal całkiem zapomnianych lub nieistniejących. Oprócz odznak LEGII, POLONII, AZS-u czy AGRYKOLI... są także odznaki m.in. warszawskich klugów: HABAZIE, LAUR 29, TRAMWAJARZ, STARÓWKA, WISŁA, SYRENA czy TMiKZKwP Warszawa czyli Towarzystwo Międzynarodowych i Krajowych Zawodów Konnych w Polsce.

Opisano tu także odznaki klubów z byłego wojewiództwa warszawskiego, m.in.: Huragan Wołomin, Wisła Płock, OKS Otwock, Pogoń Siedlce, Znicz pruszków czy Żyrardowianka Żyrardów.

Autorzy zdając sobie sprawę, że nie jest to zestawienie pełne liczą na pomoc Czytelników, których uwagi będą rozpatrywać w kolejnych wydaniach tej cennej dla kolekcjonerów publikacji.

Darek Matyja