Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 11.03.2016

Tischner: religia jest dla ludzi wolnych

Mówił o trudnej wolności, o dialogu, o etyce, która rodzi się w spotkaniu z drugim człowiekiem. W 85. rocznicę urodzin ks. prof. Józefa Tischnera wspominamy - z archiwum Polskiego Radia i Radia Wolna Europa - poświęcone mu audycje.
Posłuchaj
  • Z Józefą Hennelową, prof. Władysławem Stróżewskim, prof. Karolem Tarnowskim, Wojciechem Bonowiczem i dr. Łukaszem Tischnerem rozmawia Hanna Maria Giza (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
  • Fragment nauki rekolekcyjnej ks. prof. Józefa Tischnera wygłoszonej w kościele św. Brygidy w Gdańsku w okresie Wielkiego Postu - pt. Mój Pan i Mój Bóg (z archiwum Sekcji Polskiej RWE)
Czytaj także

Jeśli czujesz się w religii istotą zniewoloną, rzuć tę religię. Religia niesie ze sobą doświadczenie wolności. Przed Bogiem niczego się nie musi, wszystko się może – pisał ks. prof. Józef Tischner.

Wolność była dla ks. Tischnera wartością najważniejszą – nie jako dobro samo w sobie, ale jako warunek konieczny urzeczywistnienia innych wartości. Bowiem tylko człowiek wolny potrafi mówić prawdę, potrafi kochać, potrafi dawać świadectwo. Wolność jednak to jednocześnie trudny, "nieszczęsny dar". Ks. Tischner nie traktował jej jedynie w kategoriach pewnego problemu teoretycznego – interesowała go również, a może przede wszystkim, wolność doświadczana: w relacji z drugim człowiekiem, w Kościele, w przestrzeni publicznej, w narodzie.

– Ojczyzna to wspólnota, szczególna wspólnota etyczna – mówił ks. Tischner w jednej z rekolekcyjnych nauk wielkopostnych wygłoszonych, w latach 80., w kościele św. Brygidy w Gdańsku. – Cóż to jest zaś etyka? – pytał się kapłan i odpowiadał: – Etyka to nie system abstrakcyjnych norm i zasad postępowania, ale to sposób doświadczania człowieka przez człowieka. Ojczyzna to trwający w narodzie sposób doświadczania człowieka przez człowieka.

O ks. prof. Tischnerze rozmawiali w 2011 roku w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Józefa Hennelowa z "Tygodnika Powszechnego", filozofowie: prof. Władysław Stróżewski i prof. Karol Tarnowski, Wojciech Bonowicz, biograf ks. Tischnera, oraz dr Łukasz Tischner.

– Wytworzył się pewien stereotyp ks. Tischnera jako człowieka pogodnego, żartującego – mówił prof. Władysław Stróżewski. – Tymczasem, pod spodem, była u Tischnera wizja tragiczności ludzkiego świata. Dopiero, kiedy dostrzeżemy tę tragiczność, w którą człowiek jest uwikłany, możemy powiedzieć, że naprawdę spotkaliśmy go  – tłumaczył filozof.

O tym, jaki był ów złożony i wymykający się jednoznacznym interpretacjom świat Tischnera, co przyciągało do niego tłumy i czego on sam szukał u innych – dowiemy się w archiwalnej audycji, do której wysłuchania zapraszamy.

***

Tytuł audycji: "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: Józefa Hennelowa, prof. Władysław Stróżewski, prof. Karol Tarnowski, Wojciech Bonowicz oraz dr Łukasz Tischner

Data emisji: 12.03.2011

Godzina emisji: 16.00

jp