Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 18.12.2013

Potomkowie Polaków na Syberii

Rozległe obszary stepowe Syberii zachwycają piękną, ale surową przyrodą i krajobrazami. Na tych terenach do dziś żyją potomkowie polskich zesłańców oraz dobrowolnych emigrantów.
Potomkowie Polaków na Syberiiflickr.com/rreichle
Posłuchaj
  • 18.12.13 Edyta Poźniak w poszukiwaniu śladów Polaków na Syberii

Edyta Poźniak podczas podróży po Syberii poszukiwała śladów polaków, których przodkowie zostali zesłani, lub sami postanowili zamieszkać w Rosji. Odwiedziła między innymi Irkuck i Nowosybirsk, ale także wiele mniejszych miejscowości w okolicach Bajkału.

- Odwiedziliśmy polską wieś Wierszyna. To miejsce wyjątkowe na polskiej i rosyjskiej mapie, ponieważ zostało założone przez polskich zesłańców, którzy wyjechali z Zagłębia Dąbrowskiego ponad sto lat temu. To byli dobrowolni robotnicy, którzy postanowili poszukać lepszego życia. Zostali skuszeni propagandą carską – opowiadała w PR24 Edyta Poźniak, dziennikarka IAR.

Polacy na Syberii do dziś zachowali polskie zwyczaje i język. Choć w Rosji przez 70 lat kościoły były zamykane, a za przyznanie się do wiary groziły represje, wielu polaków kultywuje tradycyjne święta w taki sam sposób, jak ich przodkowie.

- Uważają, że tak jak ich dziadowie i ojcowie, tak i oni powinni kultywować te tradycje. Trzeba wziąć pod uwagę, że ci ludzie przez kilkadziesiąt lat nie mieli styczności z księdzem, więc część tradycji zanikła i odżyła dopiero w latach 90. O wartości bycia Polakiem można się przekonać patrząc na tych ludzi, którzy myślą o Polsce, choć nigdy jej nie widzieli. To wyjątkowe przeżycie – podkreślała Edyta Poźniak.

PR24 / Anna Mikołajewska