Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 19.02.2014

Polskie lasy zbudują polskie drogi

Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Działająca od 89 lat firma gospodaruje na prawie jednej trzeciej powierzchni Polski. Przedsiębiorstwo zatrudnia blisko 26 tys. osób.
Polskie lasy zbudują polskie drogiflickr/Michael Matti
Posłuchaj
  • 19.02.14 Anna Malinowska: „Żadne zmiany związane z nową ustawą nie odbiją się na lesie (...)"

Znowelizowana ustawa wejdzie w życie 1 marca. Lasy Państwowe w latach 2014-2015 wpłacą do budżetu państwa 1,6 mld zł. Środki te mają być przeznaczone na budowę i przebudowę dróg lokalnych.

- Do tej pory lasy państwowe partycypowały w budżecie państwa. Rozumiemy potrzeby państwa i poczuwamy się do tego, by wspierać państwo. Dyskusja o tym czy lasy powinny jeszcze bardziej dokładać do budżetu państwa toczy się od kilku lat. Nic nie zmieni się w zakresie ochrony przyrody czy gospodarki leśnej – powiedziała Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych.

- Lasy państwowe jako firma powinna płacić podatek. Można byłoby to unormować prawnie w taki sposób, żeby był to podatek od zysku. Lasy państwowe powinny partycypować. Nie wiemy nic o tym, jaki będzie4 to zysk dla państwa. Partycypacja jest obowiązkiem. W gminach i samorządach pieniądze są najbardziej potrzebne i tam powinny trafiać - dodał prof. Tomasz Borecki, SGGW, doradca prezydenta.

Premier Donald Tusk oświadczył, że Lasy Państwowe nie zostaną sprywatyzowane i zaproponował zmianę konstytucji tak, by zagwarantować "trwałość rozwiązania, jakim są Lasy Państwowe, z wolnym wstępem i korzystaniem z lasów przez wszystkich obywateli”. Opozycja krytykowała rządowy projekt.

- Jeszcze do niedawna zawód leśnika kojarzył się z biedą. Średnia zarobków w lasach państwowych wynosi około 7 tysięcy złotych brutto. Można powiedzieć, że zarobki są najgorsze. Na początku lat 90 tych lasy państwowe się zrestrukturyzowały i to dlatego ostatnie lata są dobre – powiedziała Anna Malinowska.

- Tworzymy mity, a społeczeństwo nie wie o co chodzi. Lasy państwowe istnieją w Polsce od 90 lat. To jest wielkie dobrodziejstwo dla naszego kraju. Lasy nie powinny ulegać żadnym zakusom prywatyzacyjnym, bo to nie ma sensu – dodał prof. Tomasz Borecki.

PR24/Paulina Olak

tagi: