Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 15.04.2014

Czy nad Bałtykiem będą rosły palmy?

Zmiany klimatyczne są nieodłącznym elementem funkcjonowania świata. Przez miliony lat aura ulegała przemianom nie tylko wskutek katastrof naturalnych, ale także – zwłaszcza w ostatnich stuleciach – jako konsekwencja działalności człowieka.
Posłuchaj
  • 15.04.14 Prof. Szymon Malinowski: „Powoli przywykamy do trąb powietrznych (…)”

W Polsce coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskami pogodowymi, które były znane nam jedynie z filmów. Jednak z powodu zmian klimatycznych anomalie pogodowe będą nam towarzyszyły częściej niż do tej pory.

- Anomalie pogodowe to odchylenia od stanu średniego. Obecnie ten stan średni się zmienia, więc anomalie także są inne. To, co kiedyś było nadzwyczajne, dzisiaj już jest zwyczajne – tłumaczył w Polskim Radiu 24 prof. Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Przyczyna zmian klimatycznych

Wiele osób ciągle neguje zjawisko globalnego ocieplenia. Zimą nie brakuje bowiem dni, w których temperatura powietrza spada kilkanaście kresek poniżej zera.

- Globalne ocieplenie nie oznacza, że za oknem nie będziemy mieli ujemnych temperatur. Oznacza to, że temperatura na Ziemi trochę wzrośnie. O tym zjawisku mówi się już od lat 50. XX wieku i wiadomo już, że jest ono wywołane działaniem człowieka – dodał Gość PR24.

Z ekstremalnymi zjawiskami za pan brat

W ostatnim czasie nie było roku, w którym nie nawiedziłaby Polski trąba powietrzna. Musimy przygotować się na to, że takie ekstremalne zjawiska częściej będą się tworzyły na naszym obszarze.

- Latem dociera do nas cieplejsze i wilgotniejsze powietrze niż dotychczas. W takich warunkach zjawiska związane z chmurami burzowymi są znacznie gwałtowniejsze, dlatego powoli przywykamy do trąb powietrznych – ocenił prof. Szymon Malinowski.

Zmiany klimatyczne w dłuższej perspektywie mogą wpłynąć również na warunki przyrodnicze występujące w naszym kraju.

PR24/MP

tagi: pogoda