Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 18.04.2014

Wielkanoc: najstarsze święto katolickie

Jest najważniejszym i jednocześnie najstarszym świętem chrześcijańskim. Wielkanoc upamiętnia największą tajemnicę wiary chrześcijańskiej, a mianowicie śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Wielkanoc: najstarsze święto katolickie Pietà watykańska Michała Anioła
Posłuchaj
  • 18.04.14 Ksiądz Krzysztof Ołdakowski „Święta paschalne dotyczą istoty życia i jest to samo serce roku liturgicznego (…)”

Wielkanoc znana jest pod wieloma nazwami, jak między innymi Pascha czy Zmartwychwstanie Pańskie, ale nie zmienia to znaczenia święta. W jego centrum od początku znajduje się tajemnica śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Przezwyciężając śmierć Syn Boży dał obietnicę i świadectwo nowego życia dla wszystkich chrześcijan.

Wielkanoc czy Boże Narodzenie?

Często w kontekście roku liturgicznego narasta spór, głównie w środowiskach świeckich, które ze świąt są ważniejsze. Komercjalizacja kazałaby przypuszczać, że Boże Narodzenie cieszy się większą popularnością. Ważniejsze są jednak święta wielkanocne, które wbrew pozorom są bardzo radosne.

– Święta paschalne są na pewno poważniejsze w swojej treści. W Bożym Narodzeniu można schować się trochę za folklorem, choinką i prezentami. Święta paschalne dotyczą istoty życia i jest to samo serce roku liturgicznego. Chrześcijaństwo w początkach swego istnienia znało tylko te święta. Bóg umarł naszą ludzką śmiercią i jest to bardzo ważny dzień, ponieważ obrazuje, jak daleko posunął się Bóg, aby człowiek nie zmarnował swojego życia. Bóg umarł, abyśmy odzyskali życie – wyjaśniał w PR24 ksiądz Krzysztof Ołdakowski, jezuita.

Liturgia Paschalna

Obrzęd Liturgii Paschalnej stanowi integralną i najważniejszą część Triduum Paschalnego, a także najważniejsze wydarzenie w całym roku liturgicznym. Wigilia Paschalna przepełniona jest symboliką, na którą składają się między innymi światło, woda, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

– Najważniejsza liturgia w ciągu roku rozpoczyna się od Liturgii Światła. Pojawiają się gesty, znaki. Wszystkie te symbole są bardzo ważne. Ciemności to pustka grobu, nieistnienie życia. Jest to ciemność w której tkwimy i w niej rozbłyska światło. Zapalona zostaje świeca paschalna, która symbolizuje samego Chrystusa i śpiewamy starożytny hymn na cześć Chrystusa Zmartwychwstałego. Ciemności ulegają rozproszeniu i jest to zwycięstwo życia i miłości. Potem następuje rozbudowana Liturgia Słowa – tłumaczył Gość PR24.

Pośród gorączki przedświątecznych przygotowań nie należy zapominać o refleksji. W Wielkanoc w centrum uwagi powinna się znaleźć tajemnica śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tylko wtedy można zrozumieć święta wielkanocne i czerpać z nich radość.

PR24/Grzegorz Maj